6 odrôd ruží, ktoré potešia sviežimi kvetmi počas celého leta

Skôr než sa začneme rozhodovať o odrode ruže, ktorá bude dominovať našej záhrade po mnoho rokov, mali by sme si najprv dobre premyslieť, čo vlastne od takejto kráľovnej kvetov chceme.

Má to byť mohutný, dominantný ker, ktorý bude v jednom exemplári bohato stačiť na skrášlenie celej záhrady? Chceme menšie rastliny, ktoré v spoločnosti iných vytvoria malebný kútik? Akú chceme farbu, majú to byť pôdopokryvné rastliny alebo popínavé? Je toho veľa, o čom treba premýšľať. Výber ruže nie je jednoduchý.

Zdravé a odolné „kordíky“

Bez ohľadu na to, ktorú z uvedených možností zvažujeme, budeme v prvom rade potrebovať zdravé a životaschopné rastliny, správne pripravené na presadenie do záhrady. Mali by sme si tiež uvedomiť, že existujú kultivary, ktoré niektorým škodcom odolávajú lepšie ako iné, takže pri ich kúpe budeme mať o niečo menej starostí.

V tomto prípade hovoríme napríklad o ružiach Kordes, ktoré sú k dispozícii v mnohých odrodách, ale je takpovediac ťažké sa pomýliť. Vysadením takejto ruže pod okno si môžeme byť istí, že sa vyhneme potrebe chemických postrekov. Tieto rastliny si poradia s čiernou škvrnitosťou aj s inak obávaným opadávaním listov.

Červená trvalka Rhodos

Zdravé a robustné bezproblémovo rastúce ruže budú určite prioritou. Určite však chceme aj to, aby bohato kvitli, ideálne počas celého leta, a aby sa dali rezať a dlho vydržali vo váze. Aj takáto možnosť tu existuje a skrýva sa za názvom Rhodos.

Predstavte si krásne červené kvety, ktoré zostanú pevné a svieže naozaj dlho. Zatiaľ čo iné ruže už budú dávno preč, alebo aspoň za zenitom svojich najlepších rokov, Rhodos sa bude stále pýšiť kvetmi, od ktorých ťažko odtrhnúť oči.

Ak sa rozhodnete obdarovať milovanú osobu takýmto kvetom, môžete si vybrať z nespočetného množstva veľkých kvetov a stoniek tak dlhých, aké v obchode len ťažko kúpite.

Nevinná ružová Bellevue

Možno dáte prednosť ružovej jemnosti pred červenou vášňou. V tom prípade je krásna a odolná ruža Belleuve práve pre vás; bude kvitnúť celé leto a poteší vás aj nádhernou vôňou vychádzajúcou z kvetov, ktoré – podobne ako pri ruži Rhodos – vydržia na kríku a vo váze neuveriteľne dlho. Dalo by sa povedať, že ide o ruže, ktoré nekvitnú celú sezónu, pretože nové púčiky majú dostatok času na prípravu, aby nahradili svoje predchodkyne.

Tisíce ružových kvetov Meidilandu

Zatiaľ čo niektorí záhradníci uprednostňujú obrovské kvety na dlhých stonkách, iní milujú záplavu drobných, zdanlivo vyblednutých kvetov na menších rastlinách. Pre takýchto pestovateľov sú potom ideálnou voľbou takzvané polyantky, pretože spĺňajú všetky tieto požiadavky. Aj keď ich jednotlivé kvety nevydržia tak dlho, vždy sú pripravené nové púčiky, ktoré nahradia blednúcu nádheru. Výbornou voľbou bude odroda Pink Meidiland, ktorá napriek ružovej farbe v názve prekvapí rôznymi farbami kvetov. Môžete si vybrať aj oranžovú alebo žltú, všetky sú krásne. Navyše sa môžete spoľahnúť na to, že sa budete tešiť z ich nádhery od skorej jari až do jesene.

Pôdopokryvné rastliny Yellow Lemon Fizz

Potrebujete zakryť časť svojho pozemku a chceli by ste, aby navyše na veľkej časti pozemku krásne kvitla? Potom je čas pozrieť sa po niektorej z možností pôdokryvných ruží. Dobrým rozhodnutím bude kúpa ruže Lemon Fizz, ktorá vás a všetkých vašich návštevníkov očarí záplavou žltých až zlatistých kvetov, ktoré si zachovajú svoju výraznú farbu počas celého obdobia kvitnutia. Ide o veľmi odolné rastliny, ktoré nezaskočia choroby. Rastú pomerne rýchlo, takže na výsledky svojho úsilia nebudete musieť dlho čakať a kvety vydržia celé leto. Čo viac si môžete priať?

Aljašský biely popínavý stromček Tenderness

Máte nevzhľadnú stenu a ako lepšiu možnosť jej opravy vidíte nechať na nej vyrásť okrasnú rastlinu? Určite aj na tento účel veľmi dobre poslúžia ruže. Tentoraz si môžeme vybrať napríklad romantickú bielu ružu s názvom Alaska, ktorá sa dokáže vyšplhať až do výšky takmer dvoch metrov, samozrejme, v dobrých podmienkach. Očarí vás bohatým kvetenstvom, ktorého snehobiela krása bude ešte výraznejšia v kontraste s tmavými listami. Podobne ako jej predchodcovia, aj Alaska je veľmi odolná voči chorobám a ponúka kvety počas celého leta.
Vybrali ste si z tohto sortimentu alebo predsa len siahnete po inej ruži? Ťažko sa pomýliť, všetky sú krásne a každá má svoje osobité čaro.

Súvisiace články

Zdroje: izahradkar.cz, www.aktualne.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion