Aby váš vianočný kaktus rozkvitol

Vianočná atmosféra nie je len o svetielkach, cukrovinkách a darčekoch. Na skrášlenie domovov ľudia často siahajú po rôznych rastlinách. Jednou z nich je vianočný kaktus, ale ako sa oň starať, aby kvitol?

Táto pôvodná juhoamerická kvetina nepotrebuje také špecifické podmienky. Pri správnej starostlivosti vás vianočný kaktus odmení krásnymi červenými kvetmi ako pomerne nenáročná izbová rastlina. Bez čoho sa však zaobíde?

Chladnejšia miestnosť a menej svetla

Pestovanie vianočného kaktusu nie je až taký problém. Stačí len dbať na správnu teplotu, vlhkosť a prísun svetla. Vhodná teplota na pestovanie vianočného kaktusu je 12 až 18 stupňov Celzia. Kaktus síce znesie aj vyššie teploty, výrazne nad 20 stupňov, ale vyššie teploty znižujú šancu na kvitnutie.

Vianočný kaktus pochádza z džunglí Južnej Ameriky. Vďaka svojmu pôvodu je to krátkoveká rastlina. To znamená, že uprednostňuje slnečné svetlo len časť dňa, najviac dvanásť hodín denne. Preto sa odporúča umiestniť ho na miesto, kde nebude vystavený plnému dennému svetlu. Je tiež dobré vyhnúť sa miestu, kde na rastlinu dopadá priame slnečné svetlo. To by mohlo spáliť jej listy. Kaktus chráňte aj pred prievanom.

Kaktus zalievajte, ale nie príliš!

Vianočný kaktus polievajte pravidelne, ale nie príliš často. Zalievajte ho tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká, ale nie mokrá. Kaktus vyžaduje pravidelné mierne zalievanie počas vegetačného obdobia, ktoré zodpovedá obdobiu od marca do júla. Začiatkom jesene zalievanie obmedzte. Znovu ju zvýšte, keď sa na kaktuse začnú objavovať prvé púčiky.

Celoročná údržba

Počas vegetačného obdobia kaktus pravidelne hnojte hnojivom s vysokým obsahom dusíka. Určite nič nepokazíte ani celoročnou starostlivosťou pravidelným odstraňovaním odumretých kvetov a listov. Podporíte tým rast nových listov a zabránite hromadeniu škodlivých škodcov a plesní.

Zdroje: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion