Aj kŕmenie vtákov v záhrade má svoje pravidlá. Viete, ako na to?

V lete im síce stačí trochu čerstvej vody, ale v zime im nevadí ani trochu potravy. O kom to hovoríme? O zimujúcich vtákoch, ktoré na zimu neodlietajú do teplejších krajín. Vysoká vlhkosť, sneh, mráz a nedostatok potravy často ohrozujú ich život. A my im môžeme pomôcť. Ako?

Ak sa rozhodnete kŕmiť vtáky vo svojej záhrade, mali by ste to robiť pravidelne. Vtáky si rýchlo zvyknú na zdroje v kŕmidle a prestanú sa kŕmiť samy. Viete, kedy a kde umiestniť kŕmidlá? A ako sa o ne starať? To však nie je všetko, čo vám dnes povieme.

Kedy začať kŕmiť vtáky?

Kŕmenie by malo prebiehať postupne – vtáky tak budú mať dostatok času na adaptáciu a nájdenie miesta, kde sa potrava nachádza. Vhodný čas na začatie kŕmenia je začiatok októbra. V závislosti od dĺžky a intenzity zimy môže kŕmenie pokračovať až do mája. Zvyčajne však môžete postupne znižovať množstvo potravy od začiatku marca.

Keď začínate kŕmiť menším množstvom krmiva. Vtáky musia najprv objaviť nové miesto – a veľké množstvo krmiva by ho zbytočne pokazilo. S kŕmením nezačínajte príliš skoro, inak by ľahko dostupné krmivo mohlo narušiť odlet sťahovavých vtákov.

Čím môžete kŕmiť?

Najskôr určte, ktoré vtáky chcete kŕmiť. Krmivo by ste mali prispôsobiť ich nutričným hodnotám – znížite tak riziko, že ich potravu zje niekto iný. Pri výbere venujte pozornosť energetickej hodnote. V krmive by mal byť dostatok bielkovín a tukov.

V kŕmidle podávajte základné krmivo – to pozostáva zo zmesi obilnín a cereálií. Zahŕňajte tekvicové, slnečnicové a pšeničné semená. Potom orechy alebo konopné semená. Do tohto krmiva môžete príležitostne pridať trochu ovocia. Lojové guľôčky sú pre vtáky pochúťkou.

Nikdy nekŕmte vtáky tým, čo máte v kuchyni. Nedávajte im pečivo, ale ani klobásy, kašu alebo nevarený jačmeň. Všetky tieto potraviny sú pre vtáky škodlivé. Kupujte kvalitné krmivo z miesta na to určeného.

Ako a kde umiestniť kŕmidlo pre vtáky?

Veľkosť kŕmidla prispôsobte druhu vtákov, ktoré chcete kŕmiť. Vyberte si kusy so strieškou, ktorá chráni krmivo pred dažďom a snehom. Snažte sa zabezpečiť, aby vták mohol voľne vletieť dovnútra, najesť sa a odletieť. Nerobte z neho nebezpečné miesto. Umiestnite kŕmidlo vo výške, ktorá zabráni jeho napadnutiu mačkou, kunou alebo dravým vtákom. Nezabudnite pravidelne čistiť kŕmidlo od trusu.

Zdroj: ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion