Ako môžete využiť bežný drevný odpad?

Niekde je ho viac, inde menej. O čo ide? Hromady dreveného odpadu rôzneho druhu. Počas sezóny sa hromadí takmer v každej záhrade. Pýtate sa, čo s ním robiť?

Aj keď niektoré časti nášho územia sú už pokryté snehom, občas sa ešte topí a odhaľuje hromady najrôznejších odpadkov, ktoré sme nestihli upratať v našich záhradách. Viete, čo s týmto odpadom robiť?

Spáliť ho? Alebo nie?

Takmer akýkoľvek drevný odpad zo záhrady môžete nechať vyschnúť a potom ho spáliť v kotle. Prípadne ho môžete vysušiť a ponechať si ho na zapálenie sezónnych ohňov – napríklad keď si v lete opekáte marshmallow. Drevný odpad však môžete spracovať aj iným spôsobom. Drevo môžete aj kompostovať, len to trvá dlhšie.

Dajte ho do kompostu

Medzi najbežnejší drevný odpad patria rôzne konáre a vetvičky. Silnejšie konáre sa určite najľahšie sušia a spaľujú (na ohnisku, v krbe alebo pri údení). Menšie vetvičky by však bolo lepšie najprv naštiepať alebo rozdrviť. Menšie vetvičky môžete použiť na preloženie kompostu – bude vzdušnejší. A ako viete, rozkladné procesy budú rýchlejšie a lepšie, ak bude dostatok vzduchu.

A čo vyvýšený záhon?

Ak nechcete štiepkovať menšie konáre, môžete ich použiť aj na základ vyvýšeného záhonu. Tu je žiaduci pomalý rozklad materiálu. Základ vyvýšeného záhonu tvorí kompost, ktorý obsahuje vetvičky, piliny, lístie, drevnú štiepku a ihličie. Ten sa doplní kvalitnou zeminou. Drevný odpad môže vo vyvýšenom záhone tvoriť až niekoľkocentimetrovú vrstvu.

Na túto vrstvu by sa mala pridať aj tenká vrstva popola a vápna. Ďalšiu vrstvu by mala tvoriť slama so senom a rastlinnými zvyškami. Na ňu potom novú zeminu a na ňu kompost. Záhradnú pôdu možno zmiešať s humusom a rašelinou.

A keď sa odpad dostane do kompostu

Ak dávate do kompostu drevný odpad, nikdy ho nedávajte vo vrstvách. Dbajte na to, aby boli všetky zložky kompostu dobre premiešané. Keďže drevný odpad sa dlho rozkladá, s jeho pridaním do kompostu môžete počkať až do jari.

Tip na záver: Časť drevného odpadu môžete použiť ako mulč.

Zdroj: zahrada.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion