Ako pestovať a rozmnožovať oddenok

Ste v zime často prechladnutí? Vypestujte si doma oddenok. Okrem priaznivých účinkov na naše zdravie má aj bohaté využitie v kuchyni, pretože má veľmi aromatické listy.

Rýmovník má listy plné aromatického oleja, takže ho môžete v kuchyni použiť ako klasické oregano. Má však aj skvelé zdravotné účinky. Z listov si môžete pripraviť odvar, ktorý pijete pri prechladnutí. Pomáha pri upchatom nose a zmierňuje príznaky nachladnutia. Rastlinu je dobré používať aj pri vysokom krvnom tlaku, infekciách krvi, reumatizme, astme a zlepšuje trávenie a zmierňuje kŕče v bruchu.

Pestovanie rebríčka je jednoduché

Rastliny rumančeka možno pestovať v bežnom záhradnom substráte. Ak pridáte trochu piesku alebo agroperlitu, bude sa vám dariť. Zďaleka najvýhodnejšie je pestovať rastlinu pri tlmenom svetle. Priame slnečné svetlo by mohlo rastlinu spáliť. V lete ju pokojne letnite vonku. Opäť však v čiastočnom tieni.

Čo sa týka zalievania, oddenok ho znesie, ak naň sem-tam zabudnete. Hnojenie je možné počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene. Siahnite po špeciálnych hnojivách pre bylinky, najmä ak z nich chcete pripravovať čaj, sirup alebo ich používať ako korenie. Ak rastlinu len inhalujete, môžete použiť bežné hnojivá pre izbové rastliny. Hnojte maximálne raz za 14 dní podľa pokynov na obale hnojiva.

Rýmovník bez problémov prežije zimu ako izbová rastlina, teda s mierne obmedzenou zálievkou v miestnosti. Odborníci však odporúčajú ponechať ju na svetlom mieste pri teplote okolo 15 °C a obmedziť zalievanie na minimum.

Rozmnožovanie odnoží

Rozmnožovanie je možno ešte jednoduchšie ako samotné pestovanie rastliny. Keďže rastlina rýchlo rastie, musíte ju pravidelne presádzať. Nie je nič jednoduchšie ako na konci odrezané stonky odumrieť a nechať ich zakoreniť vo vode.

Približne po 3 týždňoch spojte 2-3 stonky a zasaďte ich do bežného substrátu s prídavkom piesku pre väčšiu priepustnosť. Pravidelne zalievajte. Okrem zimného obdobia môžete takto rozmnožovať rastlinu prakticky po celý rok.

Zdroj: westwing.cz, prima-receptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion