Ako pestovať granátové jablko

Granátové jablká sa kedysi predávali len na Vianoce. Dnes si však toto ovocie plné lahodnej chuti a vitamínov môžete kúpiť kedykoľvek počas roka alebo si ho dokonca vypestovať doma. Nevyrastú síce do veľkosti kúpených kusov, ale môžete z nich vypestovať drobné jabĺčka. Ako na to?

Rozhodli ste sa pestovať granátové jablko? Potom sa môžete tešiť na krásny strom s ešte krajšími kvetmi. Pre naše podmienky však odporúčame zakrpatenú odrodu Nana. Zo semien granátového jablka síce tiež vyrastie strom, ale bude náročné pripraviť mu ideálne prostredie na kvitnutie a plodenie.

Pestovanie zo semien

Stačí semeno na jeden alebo dva dni namočiť do vody, aby sa vykvasila dužina, ktorá ho obklopuje. Potom ju odlúpnite a jadro zasejte asi 1 cm hlboko do subtropického substrátu. Granátové jablko je teplomilná rastlina. Semienko pravidelne zalievajte, udržiavajte v kvetináči teplotu okolo 20 stupňov a čoskoro sa dočkáte klíčenia a mladej rastliny. Rastie pomerne rýchlo a po 2 – 3 rokoch môžete začať zastrihávať a formovať korunku. Takto pestovaný stromček bude krásnou zelenou ozdobou letnej terasy po mnoho desaťročí, ale pravdepodobne neuvidíte žiadne kvety.

Pestovanie trpasličej odrody Nana

Pestovanie trpasličej odrody Nana je jednoduchšie ako pestovanie zo semien. Mladý krík dostanete v záhradkárskych obchodoch. Od jari do jesene sa granátovému jablku bude dobre dariť na terase alebo na chránenom slnečnom mieste v záhrade, ale môže stáť aj na okne v miestnosti, kde má dostatok svetla a tepla od slnečných lúčov.

Na jeseň, keď granátovému jablku opadá lístie, premiestnite ho do chladnej miestnosti s maximálnou teplotou 10 °C. Tam bude spokojne prezimovať s minimálnou zálievkou. Na jar ho premiestnite do teplejšej miestnosti a keď sa začnú objavovať listy a vonku je teplo, umiestnite ho späť na svetlé a teplé miesto. Granátové jablko kvitne skôr ako stromové odrody, takže granátové jablká môžete zvyčajne vidieť aj u nás na jeseň. Majú však len dva až šesť centimetrov v priemere.

Ako jesť granátové jablko

Granátové jablko je pre mnohých záhadou, najmä pri vydlabávaní semienok – mnohí z nás používajú lyžičku, ale tá v skutočnosti nefunguje a nezbaví nás bielych prázdnych miest, ktoré majú horkú chuť. Zrná jeme celé, teda aj so semienkami.

Granátové jablko rozrežte z vrchnej časti a vznikne nepravidelný hviezdicovitý tvar. Šupka sa vždy rozkrojí v prázdnom (bielom) priestore. Zapichnite nôž do bieleho stredu a mierne ho otočte. Granátové jablko sa tak rozdelí na časti, z ktorých sa postupne dajú vylúpnuť semienka. Šupka a biele mäsité prázdne miesta sa nekonzumujú.

Zdroj: ireceptar.cz, magazinzahrada.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion