Ako sa po Vianociach starať o poinsettie, aby budúci rok opäť rozkvitli?

Poinsettia je obľúbenou dekoráciou sviatočne vyzdobených domov. Urobte si z nej každoročný symbol Vianoc a nedovoľte, aby po odkvitnutí skončila v koši.

Ani poinsettia nevydrží večne, okolo februára zhodí svoje červené listy. Pre mnohých ľudí to znamená koniec jej slávy, a teda aj koniec samotnej rastliny. Pri správnej starostlivosti vám však v budúcom roku urobí ešte väčšiu radosť – doslova sa rozrastie, a to vďaka vám.

Skúste ju v lete pestovať znova

Aj keď poinsettia po odkvitnutí nevytvorí žiadne farebné listy, pravidelne ju zalievajte až do jari. V druhej polovici apríla ju skráťte na 10 cm. Začne vytekať mliečna šťava, ktorú môžete zastaviť namočením rastliny do teplej vody alebo plameňom sviečky či zápalky. Buďte však opatrní, šťava je jedovatá. Po manipulácii s rastlinou si preto poriadne umyte ruky.

Ste pripravení? Hviezdicu môžete presadiť do kvetináča s otvorom na dne. Nájdite svetlé miesto, kde nebude viac ako 16 °C. Obmedzte zalievanie, ale nenechajte substrát úplne vyschnúť. Raz za mesiac pridajte hnojivo.

Do jesene v záhrade

Pankrác, Servác a Bonifác neznamenajú len ranné mrazy, ale aj čas, po ktorom môžete hviezdu vyniesť von. Váš balkón alebo záhrada budú jej domovom až do jesene. Hnojiť teraz môžete častejšie, každých 14 dní.

Keď príde jeseň, vráťte hviezdicu späť do interiéru, ale nie kamkoľvek inam. Najlepšie sa jej bude dariť na západnom okne s teplotou okolo 22 °C.

Až 7 týždňov pred Vianocami sa začína nábeh na požadovanú farbu. Začnite stmievaním hviezdy tak, že jej každý deň doprajete 8-10 hodín svetla a 14-16 hodín úplnej tmy, kým sa neobjavia nové farebné púčiky.

Zdroje: abecedazahrady.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion