Ako sa starať o izbové rastliny v zime, aby nezomreli

Nedostatok denného svetla v zime znamená pre muchy domové jednu vec – nepotrebujú toľko vody a sú náchylné nielen na premokrenie, ale aj na zmeny teploty spôsobené striedaním tepla z radiátorov a chladu z vetrania. Ako sa starať o izbové rastliny v zime, aby nezahynuli?

Kvitnúce a tropické rastliny – napríklad orchidey alebo banánovníky – trpia najmä v zime. V zime sa darí dračincom, jazýčkovcom, ibištekom alebo ďumbierom. Ak chcete, aby všetky vaše izbové rastliny prežili zimu vo vašom dome, dodržiavajte tieto pravidlá.

Neprelievajte ich

Premáčanie je najväčšia chyba, ktorú môžete v zime urobiť. V zime rastliny odumierajú a vy si myslíte, že potrebujú zalievať. To je však omyl – väčšina izbových rastlín sa so suchom vyrovná ľahšie ako s nadmerným zalievaním. Stačí ich počas zimy zalievať raz týždenne, niekedy aj menej. Kvetináč by nemal byť mokrý a nemali by ste podporovať rast rastlín.

Ak je teplota rastlín vyššia ako 15 °C, pestujte ich – pokojne raz denne.

Kvetináč pri okne – a pozor na prievan

Ak vám cez okná neprúdi prievan, je dobré umiestniť kvetináče na parapet. Rastliny držte čo najbližšie k svetlu, aby sa nezačali prevracať. Vedeli ste, že rastliny môžu prechladnúť a potom uhynúť? Stáva sa to pri prievane. Aj preto by ste pri vetraní mali rastliny umiestniť ďalej od okna.

Držte ich ďalej od radiátora

Niektorým rastlinám sa najlepšie darí v chladnejšom prostredí – preto sa im v prehriatom byte, najmä v blízkosti radiátora, nemusí veľmi dariť. Zhnednú a zvädnú a kvety vyblednú. Ak pestujete rastliny za oknom, snažte sa ich neumiestňovať priamo nad radiátory. Ak ide o rastliny, ktoré majú rady chladnejšie prostredie, umiestnite ich napríklad na noc na chodbu.

Opak platí pre tropické rastliny, ktoré milujú teplo. Takéto rastliny ocenia okennú parnú miestnosť alebo vnútorný miniskleník.

Zbavte sa prachu a škodcov

Aspoň raz týždenne utrite prach zo svojich spolubývajúcich. Listy je potrebné udržiavať čisté, aby mohli prijímať svetlo. Raz týždenne tiež skontrolujte rastliny, či na nich nie sú škodcovia – ak ich nájdete, nečakajte, kým sa ich zbavíte.

Zdroj: zahrada.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion