Ako sa starať o stromček, aby vydržal počas celej dovolenkovej sezóny?

Každý z nás si ťažko vie predstaviť Vianoce bez krásneho stromčeka. Ako sa však oň správne starať, aby zostal svieži aspoň do sviatku Troch kráľov?

Vianočný stromček, ozdoby na ňom a darčeky pod ním – to je základ Vianoc. Samotný výber stromčeka zásadne ovplyvňuje šance na jeho pretrvanie počas sviatkov. Pri jeho kúpe si preto dávajte pozor na farbu ihličia – čím je farba jasnejšia, tým je stromček zdravší. Vyhnite sa zabaleným stromčekom, pretože je ťažšie vidieť farbu ihličia aj stav konárov. V ideálnom prípade by ste mali mať stromček zabalený len na nevyhnutne potrebný čas, t. j. na prepravu od predajcu k vám domov.

Kde stromček uskladniť?

Po príchode domov stromček najprv orežte o dva až tri centimetre. Vďaka čerstvému rezu bude oveľa lepšie prijímať vodu. Potom ho umiestnite na chladné miesto, najlepšie do záhrady. Ak bývate v byte, využite pivnicu alebo chodbu.

Umiestnite stromček do nádoby s vodou tak, aby bola kôra ponorená. Ak ho necháte vonku a teploty sa začnú blížiť k nule, môžete do vedra naliať trochu glycerínu. Raz za čas môžete stromček postriekať vodou.

Pozor na teplotný šok

Častá chyba sa robí pri prenášaní stromčeka z chladného prostredia do teplej obývačky alebo inej miestnosti. Veľká zmena teploty spôsobí stromčeku teplotný šok, ktorý ho môže poškodiť natoľko, že rýchlejšie vyschne. Ak máte v byte alebo dome chladnejšiu miestnosť, umiestnite stromček z vonku najprv do tejto miestnosti. Stromček jednoducho potrebuje čas na aklimatizáciu.

Dávajte pozor na vodu, kôru a teplotu

Odporúča sa mať pre strom pripravený stojan so zásobníkom vody. Pred postavením môžete kmeň opäť zľahka orezať, aby ste stromu pomohli čerpať vodu.

Kmeň stromu je často širší ako priemer stojana. V takom prípade je potrebné kmeň mierne skrátiť. Uistite sa však, že kôra je pod povrchom, keď je kmeň v poraste. Pravidelne dopĺňajte vodu.

Na záver je dobré premyslieť si, kam stromček v miestnosti umiestnite. Ak je to možné, neumiestňujte ho tam, kde je vykurovacie teleso alebo krb. Suchý a teplý vzduch stromčeky ťažko znášajú.

Zdroje:

stromkustuj.cz, blesk.cz, zena.aktualne.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion