Ako vyrobiť lojovú guľu

Lojové gule sú spôsobom, ako pomôcť vtákom počas zimy. Obzvlášť ich milujú sýkorky a škorce. Ich výroba je jednoduchá a zábavná. Začnite ešte dnes.

Výroba suetových guľôčok je veľmi jednoduchá a zvládnu ju aj deti. Môžete si tak užiť zábavné rodinné popoludnie a zároveň naučiť svoje deti starať sa o prírodu okolo nás. Výroba guľôčok je plná modelovania a tvarovania, takže sme si istí, že deti nadchnete. Na ich výrobu budete potrebovať niekoľko ingrediencií. Uistite sa, že ste si vybrali len tie najkvalitnejšie. Nedovoľte, aby sa vtáčiky dostali do problémov.

Ako vyrábať?

Pripravte si 100 % rastlinný tuk, nesolený hovädzí loj, prísady ako sušený hmyz alebo semená pre vonkajšie vtáky a jutový povrázok. Do guliek rozhodne nepridávajte žltkastý tuk, zvyšky z varenia, margarín alebo palmový olej. Tieto látky nie sú pre vtáky zdravé a môžu im škodiť.

Postup výroby je nasledovný:

– Tuk rozpustite vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnnej rúre, kým sa úplne nerozpustí.

– Do rozpusteného tuku vmiešajte sušený hmyz alebo semená.

– Zmes dobre premiešajte.

– Zmes nechajte stuhnúť pri izbovej teplote.

– Keď zmes stuhne, môžete z nej vytvoriť malé guľôčky a navliecť ich na jutový povrázok.

Výhody domácej výroby

Keď si vyrobíte suet gule doma, môžete si byť istí, že sú vyrobené len z kvalitných surovín. Tie kupované v obchode môžu obsahovať rôzne chemické a syntetické látky. Vtáky však najviac ocenia len čisté prírodné zložky.

Doma vyrobenú lojovú guľu môžete zavesiť na konár stromu v záhrade, na terase alebo pred domom. Nebojte sa ju umiestniť ani v lese, parku alebo v blízkosti potoka. Dôležité je, aby bola lopta umiestnená aspoň 1,5 metra nad zemou, aby mačka nemohla na vtáky močiť.

Dajte tiež pozor, aby lopta nebola umiestnená v blízkosti veľkej sklenenej plochy, do ktorej by vtáky mohli naraziť. Preto neumiestňujte lojovú guľu v blízkosti okna, ale radšej pozorujte vtáky z diaľky.

Zdroj: proptaky.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion