Ako zachrániť umierajúce izbové rastliny?

Zima je pre väčšinu služobníc veľmi náročným obdobím. Čím viac vonku mrzne, tým viac vykurujeme svoje domovy. Vysoké teploty v kombinácii so suchým vzduchom a nedostatkom svetla často spôsobujú hnednutie listov a postupné odumieranie rastlín. Ako zachrániť takéto izbové rastliny?

Ak rastlina začne vyzerať nezdravo, okamžite si myslíme, že na vine je škodca alebo choroba. Ale málokedy je to tak. Väčšinou je to spôsobené nesprávnymi podmienkami a postupmi pestovania. Tieto chyby sa dajú napraviť, ak nejde o veľmi náročnú rastlinu.

Najčastejšie problémy s rastlinami a ako ich riešiť

Má vaša izbová rastlina dlhé, štíhle a bledé stonky a len slabo zelené listy? Zrejme ste si pomýlili miesto výskytu rastliny. Hoci existuje veľa izbových rastlín, ktoré milujú tieň, rastliny neznášajú úplnú tmu v rohu miestnosti. Ak máte tento problém, pravdepodobne odopierate rastline dostatok svetla a ona sa oň zo všetkých síl usiluje. Riešením je odrezať predĺžené stonky a bledé listy a izbovú rastlinu premiestniť na svetlejšie miesto.

Ďalším častým problémom je hnedé škvrny na listoch. Tie sú opäť spôsobené svetlom. Pravdepodobne boli spôsobené spálením od slnka. Odrežte hnedé listy a rastlinu premiestnite na miesto, kde je jasné, rozptýlené svetlo, ale nie priame slnečné svetlo.

Okraje listov rastliny sa zvlnia? Takto reagujú rastliny, ktoré majú rady rozptýlené svetlo alebo čiastočný tieň, keď ich umiestnite na ostré slnečné svetlo. Preto premiestnite kvetináč s postihnutou izbovou rastlinou na miesto s menším množstvom priameho svetla. Čoskoro sa zotavia.

Listy začali žltnúť a opadávať? Príčinou je prievan. Zabráňte preto prúdeniu vzduchu v miestnosti alebo umiestnite rastlinu na iné, menej frekventované miesto.

Ak listy zhnednú, uschnú a opadajú na báze rastliny, rastlina má pravdepodobne príliš málo svetla, príliš veľa tepla a málo vody. Rastlinu umiestnite na svetlejšie miesto, mimo zdroja tepla (napr. radiátora) a zvýšte zálievku.

Listy opadávajú na vrchole alebo po celej rastline? Príčinou je pravdepodobne šok spôsobený napríklad náhlou zmenou teploty v miestnosti alebo pri premiestňovaní rastliny, studený prievan, vysychanie koreňov. Ak musíte rastliny premiestňovať v zime, zabaľte ich pred prepravou do papiera. Na chladnejšie zimné teploty ich zvykajte pomaly, ale nikdy nedovoľte, aby teplota klesla nižšie, ako rastlina znesie. V prípade tropických rastlín nesmie klesnúť pod 15 stupňov Celzia a v prípade subtropických rastlín pod 10 stupňov Celzia. Zároveň izbovú rastlinu dostatočne zalievajte (podľa potreby).

Trpí vaša rastlina Hnedé špičky a okraje listov? Je to jasný znak suchého vzduchu. Rastlinu preto často pestujte a umiestnite ju do misky s kamienkami ponorenými vo vode.

Ak stonky a listy vykazujú hnijúce alebo plesnivé časti, možno ste poskytli rastline zlé podmienky na pestovanie a preliali ste ju. Odstráňte listy a poškodené časti, prestaňte ju nadmerne zalievať a zistite, aké podmienky má rastlina rada.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ceskestavby.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion