Ako zalievať poinsettie?

Blíži sa čas Vianoc. Ako každý rok, aj teraz sa domovy zaplnia vianočnou náladou, sladkosťami, ale aj výzdobou. Jednou z najobľúbenejších dekorácií je poinsettia. Ako sa však o ňu starať, aby vydržala dlhšie ako počas adventu?

Poinsettia alebo krásna vianočná tráva je pôvodná mexická rastlina, ktorá na konci roka zdobí nejednu domácnosť. Len málo vecí dotvára slávnostnú atmosféru Vianoc tak ako výrazné červené listy tejto rastliny. Málokto vie, že ide o trvalku. Pri správnom pestovaní môže vydržať mnoho rokov.

Kde rastlinu skladovať?

Dôležitý je výber samotnej rastliny. V obchode je dobré hľadať zdravú rastlinu s hrubými, hustými zelenými listami. Výber zdravého kusu je kľúčom k úspešnému pestovaniu.

Vzhľadom na svoj mexický pôvod je rastlina zvyknutá na silné slnko, vyššie teploty a mierne zrážky. Ideálna izbová teplota je 15 až 22 stupňov Celzia. Hoci sa poinsettia bude vynímať na kozubovej rímse alebo na stole v blízkosti adventného venca, najlepšie sa jej bude dariť na parapete okna orientovaného na juh. Kvetinu, ktorá je zvyknutá na mexické teplo, neohrozí priame jesenné alebo zimné svetlo.

Ako zalievať poinséciu?

Poinsettia nemá rada sucho, ale ani príliš vlhké prostredie, v ktorom jej listy žltnú a korene hnijú. Vo všeobecnosti platí, že menej je v tomto prípade viac. Inými slovami, nedostatok vody môžete rýchlo vyriešiť zalievaním, ale premokrenú rastlinu by bolo ťažšie vyliečiť.

Ideálne je zalievať kvet vlažnou a odstátou (alebo dažďovou) vodou. Pri bežnej izbovej teplote stačí kvet zalievať raz za 2 – 3 dni, ale pri vyšších teplotách alebo v suchších miestnostiach je žiaduca každodenná zálievka.

Majte na pamäti, že štvrťhodinu po zalievaní je vhodné skontrolovať kvetináč a misku. Prebytočnú vodu vylejte, inak kvet poškodíte.

Takto ošetrený kvet vydrží minimálne celé adventné obdobie.

Prozeny.cz, Novinky.cz, Nkz.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion