Akú zeleninu jesť v zime? Tú sezónnu!

Zelenina v obchodoch v zime nie je veľmi lákavá. Chuť niektorých odrôd nie je taká výrazná a zaplatíte za ne navyše. Ktorú zeleninu by ste teda mali uprednostniť?

Mnoho ľudí v zime vynecháva zeleninu zo svojho jedálnička. Vo väčšine prípadov je na vine nie príliš lahodná chuť. Je logické, že klasické letné druhy, ako sú paradajky, uhorky a paprika, nemôžu byť v zime veľmi dobré. Využite to teda ako príležitosť vyskočiť z rutiny a rozšíriť svoj jedálniček o sezónne poklady. Ktorá zimná zelenina je najlepšia pre vaše zdravie?

Čerstvá zelenina je to pravé

Od začiatku jesene do samotnej zimy sa výber zeleniny a najmä ovocia zmenšuje, ale stále je z čoho vyberať. Počas zimy je k dispozícii najmä skladovaná zelenina. Bohužiaľ, pri nákupe v obchode budete mať problém nájsť produkty, ktoré pochádzajú z našej poľnohospodárskej produkcie. Napriek tomu venujte pozornosť etiketám a uprednostnite toto ovocie alebo zeleninu.

Môže sem patriť zeler, čierny koreň, červená repa, tekvica, ružičkový kel, kaleráb, mrkva, paštrnák, petržlen, pór, biela reďkovka, čierna reďkovka, repa, biela a červená kapusta, jablká a hrušky.

Varená zelenina

V našej krajine je varenie takmer jednou z farieb. Bohužiaľ, zostáva zvykom skôr u staršej generácie. Variť sa dajú omáčky, kečupy, ovocie, kompóty a džemy. Takmer všetko vybavenie na prípravu slaných a sladkých jedál.

Fermentovaná zelenina

Najklasickejším jedlom našich predkov v tomto období je pravdepodobne kvasená kapusta v kombinácii s inou zeleninou. Táto vitamínová bomba plná probiotík doplní nášmu telu všetko, čo v chladných podmienkach potrebuje. Možno ju jesť samostatne, s chlebom alebo ako prílohu k rôznym jedlám. Tradične sa u nás pripravujú aj uhorky, t. j. kvasené uhorky, ktoré sú vhodné (nielen) k mnohým mäsovým jedlám.

Trendom posledných rokov je aj ázijská nakladaná pochúťka kimči. Ide o pikantný, chrumkavý šalát z nakladanej a fermentovanej (kvasenej) zeleniny a ďalších ingrediencií. Nepodáva sa ako hlavné jedlo, ale v miske ako príloha ku každému dennému jedlu.

Zdroj: reduca.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion