Aspirín vo vode na rezané kvety? Nezmysel. Skúste niečo iné

Rezané kvety sa raz za čas objavia v každej domácnosti. Či už ste ich dostali na sviatky, k narodeninám, alebo ste si ich kúpili pre potešenie, tu je niekoľko trikov, ako zabezpečiť, aby vaše kvety zostali krásne a kvitnúce čo najdlhšie. A veríte fámam, že kvetom pomôže aspirín? Radšej vyskúšajte lepšie rady.

Koho by nepotešil puget rezaných kvetov. Ich veľkou nevýhodou však je, že nevydržia dlho, ak sa o ne dobre nestaráme. Na životnosť rezaných kvetov vplýva viacero faktorov, od ošetrenia stoniek cez vlhkosť v miestnosti až po vlastnosti vody vo váze. A práve na starostlivosť o vodu sa pozrieme.

Prečo naše kvety vädnú?

Rezaným kvetom sa najlepšie darí vo vlažnej až mierne teplej vode. V závislosti od druhu kvetu je dobré upraviť množstvo vody vo váze – ruže majú rady veľa vody, ktorá siaha do polovice stoniek, ale pri tulipánoch môžete byť úspornejší a naliať do nich tretinu vody.

Hnojivo z kvetinárstva nevyhadzujte

Pravidelná výmena vody kvetom nestačí. Je potrebné zlepšiť jej vlastnosti. Istou metódou sú rôzne druhy hnojív. Asi nikoho neprekvapí, že vaše kvety vydržia dlhšie kvitnúť, ak pridáte hnojivo na kvety. Existuje ich celý rad a zvyčajne ich môžete kúpiť priamo v kvetinárstvach alebo online. Väčšina z nich obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá znižuje pH vody, čím sa stáva kyslejšou.

Oslaďte vodu

Okrem špeciálnych hnojív existuje aj tzv. cukrové hnojivo. Na rozdiel od hnojiva na kvety si ho môžete vyrobiť sami. Stačí pridať do vázy lyžicu cukru, aby ste kvetine dodali dôležité živiny. Spolu s tým pridajte lyžicu octu, ktorý má antibakteriálne vlastnosti.

Ďalšou možnosťou je zriediť vodu s citronádou alebo sódovou vodou. Tieto nápoje tiež obsahujú cukry bohaté na živiny. V závislosti od objemu vody pridajte štvrtinu až polovicu šálky.

Aspirín nie, mince áno!

Po internete koluje množstvo domácich experimentov, ktoré dokazujú, že toľko skloňovaný aspirín alebo alkohol sú neúčinné. Na druhej strane, mince sú osvedčenou metódou. Tie majú antibakteriálne účinky podobne ako ocot. Opäť ich môžete kombinovať s trochou cukru.

Zdroje: bydleni.instory.cz, prozeny.cz, cleanipedia.com, chalupari-zahradkari.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion