Blíži sa január: čas na predpestovanie zeleniny

Zima je v plnom prúde a záhrada odpočíva pod snehovou prikrývkou. To však neznamená, že by mali oddychovať aj záhradníci. V skutočnosti je zima ideálna na predpestovanie zeleniny. Ako sadiť a starať sa o rastliny?

Predpestovanie sa najčastejšie týka zeleniny, ako sú papriky, paradajky, šalát alebo uhorky. Môžete však vysievať aj zeler, pór, kaleráb, kapustu, kaleráb, karfiol, brokolicu, baklažán alebo tekvicu. Ak začnete s predpestovaním neskôr ako v januári a februári, nemusíte sa dočkať úrody. Pre mnohých z nás je jediným miestom na predpestovanie sadeníc parapet. Nie je to síce ideálne, ale aj to postačí. Ako to urobiť?

Najprv semená namočte na deň alebo dva do vody. Tým im dodáte potrebnú vlhkosť a spustíte proces klíčenia. Niekoľkokrát denne semená premiešajte, aby sa voda okysličila, a pravidelne ju vymieňajte, aby ste obmedzili možné hnitie semien spôsobené baktériami.

Potom si pripravte vhodné výsevné médium. Výsevný a rozmnožovací substrát si môžete kúpiť v obchode alebo si namiešať vlastný z piesku a dobre odvodnenej humóznej pôdy alebo rašeliny v pomere 1:1.

Na výsev budete potrebovať misku, pripravený substrát, priehľadnú fóliu a samozrejme vybrané semená. Výsevnú misku naplňte do dvoch tretín substrátom a potom na ňu rozsypte semená. Opäť ich prikryte zeminou. Potom ich zalejte vodou, najlepšie vlažnou alebo dažďovou. Celú misku zakryte priehľadnou fóliou. Vyberte si doma teplé miesto bez priameho svetla. Ideálna teplota je 17 až 22 stupňov Celzia.

Fóliou na kvetináči pomôžete procesu fotosyntézy a urýchlite rast. Raz alebo dvakrát denne odokryte podnos, aby sa rastliny nadýchali vzduchu. Keď sa objavia prvé výhonky, vetrajte častejšie a dlhšie, zabezpečte vyváženú teplotu a predovšetkým dostatok svetla a počkajte, kým sadenice dostatočne zosilnejú. Hneď ako sadenice začnú rásť do výšky, presaďte ich do jednotlivých kvetináčov. Potom stačí počkať približne do polovice mája a sadenice vysadiť na záhon.

Zdroj: magazinzahrada.cz, abecedazahrady.dama.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion