Chcete, aby sa vaša poinsettia sfarbila do červena? Stmavte ju

Minulé Vianoce žiarila poinsettia krásnou červenou farbou, ale tento rok sa ani jeden lístok nezačervenal. Nespoliehajte sa na prírodu. Povieme vám, ako to urobiť.

Ak si nechcete kúpiť novú hviezdu, ktorá už kvitne, musíte byť aktívni. Neradi to hovoríme, ale ak ste ešte nezačali, do Vianoc s najväčšou pravdepodobnosťou nebude celá červená. Potom sa však môžete tešiť z krásy, ktorú ste si vypestovali vlastnými rukami.

Začnite s umelým zatemnením

Striedanie krátkych dní a dlhých nocí trvá až 7 týždňov, kým rastlina vyfarbí svoje listy. Doprajte jej 8-10 hodín svetla a 14-16 hodín tmy. Najlepší čas pre úplnú tmu je od 17.00 hod. popoludní do 8.00 hod. ráno. Zatmenie vám nebude trvať príliš dlho, prípadne si môžete čas prispôsobiť podľa seba.

Ako to robia v britskej Kráľovskej botanickej záhrade, si môžete pozrieť tu:

Ako na to? Stačí, ak ju celú prikryjete kvetináčom, papierovou škatuľou alebo vreckom. Z hrubého tmavého papiera alebo zdvojeného novinového papiera môžete tiež vyrobiť kužeľ, ktorým rastlinu obtočíte.

Nezabudnite, že v noci k nej prúdi svetlo z izbových lámp a pouličného osvetlenia, ktoré sa dostáva do domu cez okná. Preto sa odporúča rastlinu úplne zakryť, a to aj v noci.

Udržujte pôdu vlhkú

Hneď ako začnete černieť, zabezpečte jej teplotu medzi 16-21 °C. Neprelievajte ju, udržiavajte pôdu vlhkú. Ak v kvetináči zostane prebytočná voda, vylejte ju.

A výsledok? Po 3 týždňoch rastlina nasadí púčiky a postupne sa začne vyfarbovať. Bude rozvetvenejšia a vyššia ako poinsettie, ktoré kúpite v kvetinárstve.

Ako sa starať o poinsettie po Vianociach, vám poradíme nabudúce.

Zdroj: living.iprima.cz, abecedazahrady.dama.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion