Čím zakryť rastliny v záhrade, aby ich nezničil mráz

Zatiaľ čo teplomilné rastliny by mali byť už dávno doma, to, čo zostalo v záhrade, by malo byť už nejaký čas zazimované. Nie je to tak? Potom mi verte, že je lepšie začať neskoro ako vôbec.

Veľký vplyv na to, či rastlina prežije zimu, má nielen konkrétny druh rastliny a to, čo znesie, ale aj to, či ju pestujete v nádobách alebo na záhone. Aj tie najodolnejšie rastliny sú náchylnejšie na poškodenie, ak sa pestujú v kvetináčoch. Ak nepoužívate odolné kusy, musíte ich tiež zazimovať. To platí aj pre rastliny na balkónoch, kde sú vystavené horším podmienkam ako v záhrade.

Používajte prírodné materiály

Kefy, konáre a lístie sú niektoré z prírodných materiálov, ktoré môžete použiť na zazimovanie záhrady. Keďže ide o prírodné materiály, sú pre vašu záhradu prirodzenejšie. Žiaľ, nie vždy ich môžete použiť – najmä v prípade vysokej zelene musíte vymyslieť alternatívu.

Ak sa rozhodnete použiť prírodné materiály, môžete použiť to, čo máte v záhrade – alebo vám niečo môže darovať sused. Veľmi dobre funguje aj slama, juta alebo rohož.

Juta pre väčšie rastliny

Ak hľadáte materiál, s ktorým sa ľahko pracuje, vyskúšajte jutu. Izolačné vlastnosti môžete zlepšiť jej vystlaním listami alebo slamou. Juta nielenže ochráni rastliny, ale zároveň k nim prepustí dostatok svetla.

A čo geotextílie?

Geotextílie (netkané textílie) sú tiež veľmi populárne. Vďaka svojej farbe prepúšťa k rastlinám dostatok svetla a zároveň ich chráni pred chladom. Môžete ju použiť na prezimovanie ruží, ale aj citlivejších vždyzelených rastlín.

Bublinková fólia

Bublinkovú fóliu možno použiť na ochranu rastlín v kvetináčoch rovnako ako rohože. Nepoužívajte ju však priamo na rastliny – je to nepriepustný materiál, ktorý spôsobí požiar rastliny.

Kokosové vlákno

V kvetináčoch môžete použiť aj upravené kokosové vlákna. Používajú sa na povrchu namiesto mulča, ale aj na odburinenie zo zeme.

Zdroj: zahrada.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion