Čo jedia vtáky na stromoch v zime?

Pozorovali ste niekedy vtáky v zime? Potom ste si možno všimli, že na stromoch niečo okusujú. Čo by to mohlo byť, keď je všetko zamrznuté?

Nám sa môže zdať, že všetko je zmrazené a uspané. Ale vtáky stále lietajú a niečo jedia. Vtáky si dokážu nájsť semienka aj v zimných mesiacoch. Vtáky sú veľmi šikovné a prispôsobivé živočíchy, ktoré sa dokážu prispôsobiť rôznym podmienkam a nájsť zdroje potravy aj v tých najťažších podmienkach.

Vtáky majú mnoho výhod

Vtáky zbierajú semená, ktoré sú ukryté pod vrstvou snehu alebo ľadu. Majú dlhé a silné zobáky, ktoré im umožňujú natiahnuť a vytiahnuť semená z tvrdých plodov alebo roztrhnúť kôru stromu.

Vtáky vedia, kde semená nájsť. Na týchto stromoch sa živia po celý rok, len v zime majú trochu viac práce. Ich prirodzeným zdrojom potravy sú plody rôznych kríkov a stromov a semená tráv a bylín. Obzvlášť im chutia plody vtáčieho zobu, kandíka, plamienku, žeruchy obyčajnej, trnky obyčajnej, hlohu šarlátového, drieňa, šípok, nezbieraných jabĺk a hrušiek; semená ukryté v šiškách ihličnanov.

Zdroj: ireceptar.cz, izahradkar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion