Čo mám robiť pri pestovaní zemiakov, aby sa dožili ďalšej zimy?

Vďaka kvetom v rôznych pastelových farbách a tvarom motýlích krídel vás zemiaky budú pri správnej starostlivosti tešiť ešte mnoho ďalších zím. Ako na to?

Roztomilá kytica zemiakov vydrží vo váze až tri týždne. Vychutnajte si ju dlhšie a zaobstarajte si ju v kvetináči. Pri výbere v kvetinárstve by vás mali zaujímať rastliny s pevnými listami, niekoľkými kvetmi a farebnými púčikmi. Ak majú opadané listy, pokračujte vo výbere. Pozrite sa aj na substrát – nemal by byť príliš suchý.

Teplota

Zemiaky vyžadujú chladnejšie prostredie, preto im doprajte teplotu okolo 16 °C. Zabudnite však na veľké teplotné šoky a prievan. Skôr ako zemiakovú rastlinu premiestnite do interiéru, nechajte ju niekoľko hodín na chodbe alebo v ľahkej pivnici. Potom nájdite okno orientované na sever alebo východ, kde bude mať dostatok čerstvého vzduchu a svetla. Dbajte však na to, aby na ňu nedopadalo priame slnečné svetlo.

Zalievanie

Zemiaky vyžadujú pravidelné a dostatočné zavlažovanie, najlepšie dažďovou vodou alebo prevarenou vodou z vodovodu. Raz týždenne pridajte hnojivo pre izbové rastliny. Nezabudnite však, že substrát by ste nemali prelievať ani ho nechať úplne vyschnúť. Zalievanie sa neodporúča ani v prípade, že zemiak má rád vyššiu vlhkosť. Namiesto radosti sa môžete stretnúť s hnilobou hľúz.

Pozrite si nádherný tanec okvetných lístkov zemiakov počas ich kvitnutia:

Čo robiť s rastlinami zemiakov po odkvitnutí?

Na jar začínajú zemiaky kvitnúť. Znížte zalievanie, kým listy úplne neodpadnú. Koncom mája umiestnite rastlinu do tieňa v záhrade a presaďte ju do väčšej nádoby. To jej pomôže rásť a nasadiť viac kvetov.

Zálievku postupne zvyšujte, len čo sa opäť začnú objavovať nové listy. Mimo dosahu vetra, silného dažďa a priameho slnka môžete zemiaky pestovať vonku až do príchodu zimy. Potom na vás doma budú čakať nové púčiky a kvety.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion