Čo môžete pestovať a zbierať v záhrade v zime?

Záhradnícka sezóna sa nekončí so zimou. Vedeli ste, že aj pod snehovou prikrývkou môžete pestovať niekoľko druhov zeleniny? Pozrite sa, ktoré to sú, a doprajte si na tanieri čerstvé a chutné dobroty.

V zime je zelenina v obchodoch zvyčajne drahá. Čo tak vypestovať si vlastnú? Nemôžete pestovať klasickú teplomilnú zeleninu, ale môžete si vybrať zimovzdorné druhy, vrátane kučeravého a ružičkového kelu, póru, zimného šalátu, špenátu, salsify a ďalších druhov.

Vo všeobecnosti sa medzi mrazuvzdornú zeleninu zaraďuje aj tzv. viacročná zelenina, ktorá prežije zimu vďaka tomu, že má hľuzy a korene pod zemou. Na jar sa tieto druhy opäť objavia, ale nadzemné časti sa môžu zbierať cez zimu. Chren, špargľa a topinambur prežívajú zimu pod zemou, rovnako ako dvojročná zelenina, napríklad petržlen, čierny koreň a paštrnák. Odolné sú aj mnohé cibuľoviny, najmä viacročné a dvojročné druhy. Zaujímavé je, že špenát a zimný šalát znášajú teploty pod bodom mrazu len počas niektorých častí vegetačného obdobia. Avšak taký ružičkový kel a kučeravá kapusta patria medzi veľké mrazuvzdorné rastliny.

Základným predpokladom pestovania zimnej zeleniny je teda zvyčajne jesenný výsev. Je to v čase, keď pôda ešte nemôže byť zamrznutá, ale ani zablatená (kvôli zamokreniu a plesniam). Na jeseň a za dobrého počasia a na začiatku zimy môžeme vysievať mrkvu, koreňovú a stonkovú petržlenovú vňať, cibuľu vrátane šalotky, zimné odrody cesnaku, karfiol Arcturus, kapustu Arkta a prezimujúcu špicatú kapustu.

Napriek mrazuvzdornosti týchto druhov zeleniny je dôležitá najmä ochrana pred holomrazmi. Záhon preto prikryte zeminou, kompostom, slamou, suchým lístím alebo krovinami. Pomôcť môže aj biela netkaná textília, ktorú po okrajoch zaťažte kameňmi alebo starými tehlami.

Obrovskou výhodou zimnej zeleniny je, že v tomto období sa prakticky nevyskytujú škodcovia a podobná je aj situácia s chorobami. Pozor však, niektoré druhy zeleniny neznášajú zmeny teplôt a výkyvy počasia a v teplejšom počasí hrozí riziko vzniku plesní.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion