Domáce nakladanie pažítky vám prinesie veľa vitamínov aj počas zimy

Milujete pažítku? Potom nemusíte prísť o vitamíny, ktoré obsahuje, ani počas zimy. Môžete si ju kúpiť už teraz. Alebo si ju môžete začať pripravovať sami. Pestovať si ju doma je síce prácnejšie, ale oveľa lacnejšie.

Pobrežná pažítka je dvojročná rastlina, ale v záhradách sa pestuje ako trvalka. Hoci listy zvyčajne odumierajú na jeseň a rastlina vďaka koreňovým častiam prežíva až do jari, možno ju pestovať aj počas zimy. To vtedy, ak dáte pažítke počas jesene krátky odpočinok. Ideálnou odrodou na rýchle pestovanie je odroda „Pražská“.

Pažítka v domácnosti

Koncom septembra alebo začiatkom októbra vyberte zväzky, ktoré sú určené na rýchlenie. Pažítku neodrezávajte. Použite pažítku, ktorá rástla na záhone aspoň dva roky. Pred prvými mrazmi opatrne vykopajte pažítku z pôdy, rozdeľte ju na menšie časti a odstráňte prebytočnú zeminu. Chumáče nechajte vyschnúť a zmrznúť. Vystavte ich nízkym teplotám aspoň na 2 až 3 dni.

Ako pestovať pažítku doma?

Pažítku, ktorá zmrzla, vysádzajte do kvetináčov s priemerom 10 až 12 cm. Použite bežný záhradný substrát. Nevysádzajte hlbšie, ako je hĺbka, v ktorej rástla pažítka na záhone. Ak chcete pomôcť jej rýchlejšiemu rastu, umiestnite ju do vodného kúpeľa s teplotou 30 °C. Po 12 hodinách ju môžete vysadiť.

Ak máte viac zväzkov pažítky, môžete ich postupne urýchliť. Nepoužité zväzky môžete uskladniť na chladnom mieste – možno v chladiacom ráme.

Pažítka potrebuje dostatok svetla a tepla. Nedávajte ju však na priame slnko, ktoré ju môže spáliť. Vhodné je miesto s rozptýleným svetlom pri teplote 15 až 22 °C. So zberom začnite, keď rastliny dosiahnu dĺžku 10 cm. Trvá to približne 3 až 4 týždne.

Pažítku pravidelne zalievajte – pažítka však znáša skôr sucho ako zamokrenie.

Zdroj: zahrada.cz, pazitka.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion