Fascinujúce sopky. Na jednej strane ničia, na druhej pomáhajú. Možno aj vám.

Jana Bucharová

24. 11. 2022

hodiny
2 minúty

Keď sopky chrlia lávu, kusy skál a sopečný popol sú nemilosrdné. Ale sú aj užitočné, ako lávové polia, na ktorých môžete pestovať veci, a potom sa zdajú úžasné. Navyše, lávovú drť môžete použiť vo svojej záhrade.

Aktívna sopka je ako armáda terminátorov, všetko zničí. Potom však na stuhnutej láve plnej minerálov začne pomaly rásť nový život. Odolné rastliny postupne zacelia ranu v krajine, zazelenia svahy sopky a jej kráter, ktorý sa môže naplniť aj vodou a vytvoriť sopečné jazero. Prečo je lávová suť taká zvláštna?

Špeciálna vinica

Život v oblastiach, kde sú sopky stále aktívne, nie je jednoduchý, ale sľubuje výnimočnosť. Vulkanické polia využívajú aj mnohí pestovatelia. Napríklad na výrobu slávneho vína, ktoré má vďaka podložiu bohatému na minerály jedinečnú chuť. Ťažko by ste našli vinice s viničom vyrovnaným na podperách pod sopkami, ktoré boli ešte nedávno aktívne; atypické podmienky dali vzniknúť úplne inému spôsobu pestovania.

Do sopečnej jamy

Napríklad na Kanárskych ostrovoch, najmä na Lanzarote, nájdete hektáre viníc, kde sa vinič voľne rozprestiera na lôžku z lávovej trosky. Tieto malé pórovité kamene, ktoré vznikajú rozpadom lávy ešte na vzduchu, majú pozoruhodné vlastnosti. Akumulujú teplo a prepúšťajú vodu, ale zároveň priťahujú nočnú vlhkosť a odovzdávajú ju koreňom. Každý krík má svoju vlastnú jamu, ktorá ho chráni pred vetrom a zachytáva maximum vlhkosti.

Láva v záhrade

Jedinečné vlastnosti sopečnej trosky sa dajú využiť aj v záhrade; lávová drvina je dostupná v mnohých záhradkárskych obchodoch. Má vynikajúce využitie pri pestovaní rastlín. Zľahčuje pôdu, slúži ako drenáž a mulčovanie pre skalky, medzi bylinky alebo suchomilné trvalky. V porovnaní s bežným štrkom je drahšia, ale najmä účinnejšia pri vyľahčovaní pôdy.

Prečo je taký skvelý

Lávová hmota obsahuje množstvo mikroskopických kanálikov, ktorými môže prúdiť vzduch. Radi v nich žijú aj mikroorganizmy, ktoré zabezpečujú zdravie a úrodnosť pôdy. Lávové kamienky sú najčastejšie čierne, ale môžu byť aj červené, rovnako ako sú červené niektoré lávové polia. Sú tiež veľmi obľúbené u akvaristov ako ideálny substrát na pestovanie vodných rastlín, v ktorom cirkuluje voda aj vzduch.

Zeolit je tiež vulkanického pôvodu a práve jeho mimoriadne jemnú pórovitú štruktúru oceňujeme. Pochádza zo sopečnej činnosti, ktorá prebiehala pred miliónmi rokov (vznikol najmä zo sopečného popola, ktorý sa spojil a pretváral vodou). Už ste ho vyskúšali?

Zdroj: Časopis Receptacle

admin/ author of the article
Loading...
GMZion