Jedľa alebo smrek? Ako si vybrať vianočný stromček?

K sviatkom pokoja a mieru neodmysliteľne patrí vôňa vianočného cukrovia, mandarínok a borovicového ihličia. Aký stromček by ste si však mali vybrať, aby vám vydržal čo najdlhšie?

Jeden má pichľavé ihličie, iný začne skoro opadávať a ďalší je drahý. Ako si teda správne vybrať? Ak si chcete užiť atmosféru Vianoc čo najdlhšie, čítajte pozorne ďalej.

Jedľa alebo smrek?

A je to jedno? Nie je. Líšia sa trvanlivosťou, hustotou ihiel, rozložením vetiev a cenou.

Smreky patria medzi najčastejšie pestované ihličnany, a preto ich môžete dostať za nižšiu cenu. Spomínate si, ako ste si popichali ruky pri vešaní ozdôb? Potom ste pravdepodobne zdobili smrek. Je statný, krásne vyfarbený, ale vo vykurovanej miestnosti rýchlo opadáva. Ak však hľadáte stromček na chatu alebo do dielne, kde sa príliš netopí, potom je to ideálna voľba. Smrek samozrejme viac vonia.

Ako vyzerá farma s vianočnými stromčekmi? Pozrite sa sem:

Jedle sú odolnejšie ako smreky, takže si ich vôňu a krásu môžete vychutnávať oveľa dlhšie. Ak vám niektorý z týchto stromov padne do oka, domov odídete nielen s bohatým a veľmi hustým stromom, ale aj o niekoľko sto či tisíc korún ľahším. Jedle patria medzi drahšie kúsky aj z dôvodu dovozu. Napriek svojej vysokej cene patrí k najobľúbenejším vianočným stromčekom v Českej republike.

Stromček v kvetináči

Hitom posledných Vianoc sú stromčeky v kvetináčoch. Pri jeho výbere sa namiesto koruny pozerajte na korene. Krátke korene = krátka životnosť. Ak sa chcete z nich tešiť dlhé roky, nenechávajte ich vo vykurovaných priestoroch dlhšie ako dva týždne. Potom ich umiestnite do chladnejšej miestnosti, aby vonku nezamrzli. Na jar pre ne nájdete miesto v záhrade.

Aby vám vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, dobre sa oň starajte a nechajte ho aklimatizovať, kým ho premiestnite do teplejšej miestnosti. Potom nezabudnite stromček pravidelne zalievať.

Zdroj: abecedazahrady.cz, bydlimekvalitne.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion