Kelti mali vlastný horoskop – ľuďom priraďovali stromy

Keltské skupiny prišli do Európy pred viac ako dvetisíc rokmi. Zanechali po sebe veľa – kultúru, legendy, jazyk – a horoskopy. Jeden z nich kategorizovali na základe stromov.

Kelti boli vo svojej dobe majstrami rôznych umení. Venovali sa aj tomu, čo by sme v dnešnom jazyku mohli nazvať horoskopmi. Tieto staroveké národy priraďovali ľuďom rôzne vlastnosti na základe rôznych kategórií. Vytvárali teda horoskopy na základe zvierat, ale aj na základe stromov. A práve na tie sa pozrieme podrobnejšie.

Horoskopy vytvorili druidi

Celú systematiku horoskopov mali pod palcom druidi, ktorí okrem tejto činnosti zastávali aj funkciu veštcov, básnikov a niekedy aj sudcov. Stromové horoskopy sú založené na tom, že jednotlivé lunárne cykly spájali starovekí učenci s konkrétnym stromom.

Fungovali na podobnom princípe ako dnešné horoskopy. Dnes sa ľuďom priraďujú rôzne charakteristiky podľa ich príslušnosti k znameniu. Keltskí druidi pripisovali vlastnosti vo vzťahu k rastlinám, konkrétne stromom.

Začiatok keltského roka: orech, baza a breza

Keltský kalendárny rok mal 364 dní a začínal sa v novembri. Typickým stromom pre tento mesiac bol orech. Ľudia narodení v tomto mesiaci sú plní protikladov, ale vedú bohatý milostný život. December patrí staršiemu stromu. Podľa neho sú ľudia slobodomyseľní a extrovertní. Sú tiež úprimní a čestní.

Biely január pokrytý snehom je znakom brezy, ktorá sa vyznačuje bielou kôrou. Ľudia v znamení brezy sú ambiciózni, pracovití a za každú cenu chcú byť oceňovaní ako prirodzení vodcovia.

Jarné mesiace: jaseň, jelša a vŕba

Februároví ľudia sú idealistickí umelci. Na jednej strane veľmi talentovaní a intuitívni, na druhej strane zraniteľní. Ich stromom je jaseň. Pre tých, ktorí oslávili narodeniny v marci, je symbolom jelša. Sú to často silné, charizmatické a cieľavedomé osobnosti.

Pre aprílové deti je typická vŕba. Ich doménou je vysoká schopnosť empatie, pochopenia a porozumenia. Sú vynikajúcimi poslucháčmi.

Hloh letný, dub a drieň

Mesiac máj patrí hlohu. Ľudia narodení v tomto období sú skvelí spoločníci. Sú to extroverti, ktorí nepokazia žiadnu zábavu. Zároveň sú veľmi ohľaduplní a dávajú priestor uzavretejším.

Júnoví ľudia v znamení duba sú majestátni, rozvážni a veľmi pokojní. Nikdy ich nič nerozhodí a vždy si zachovávajú chladnú hlavu.

Júl je mesiacom dažďov, a preto stromom tohto obdobia musí byť drieň. Napriek nehostinným podmienkam sa augustoví rodáci nebojí výziev. Nenechajú sa zviesť nepriazňou osudu, sú vytrvalí a neúnavní.

Jesenné mesiace sa riadia lieskami, viničom a brečtanom

August sa nesie v znamení liesky, ktorá rodí orechy. Ľudia narodení v tomto mesiaci sú tvorivé bytosti, ktoré každú manuálnu prácu premenia na jedinečné dielo. Pre septembrových ľudí si druidi vyhradili vinič. Títo ľudia sú často nerozhodní, nestáli a nie je ľahké s nimi vychádzať. Na druhej strane sa vždy snažia byť nápomocní druhým.

V októbri sa končil keltský kalendárny rok. Symbolickou rastlinou pre tento mesiac bol brečtan. Októbroví ľudia patria medzi najvernejších partnerov a najvernejších priateľov. Vždy im môžete dôverovať.

Zdroje: living.iprima.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion