Kokosová palma prináša do vášho domova vôňu exotiky

Karel Směšný

22. 1. 2019

hodiny
3 minúty
video

Nádherný stromček, ktorý vyzerá skvele v každom interiéri a prináša do domácnosti pohodu a sviatočnú náladu. Ak budete dostatočne trpezliví, môžete si ho dokonca vypestovať sami z kokosového orecha.

Kokosová palma je jednou z najobľúbenejších paliem, ktoré si u nás môžete kúpiť. Často sa predáva ako väčší strom, pretože v prvých rokoch je jej pestovanie náročnejšie a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Ak však rastlina prežije prvé roky svojho života, máte v podstate vyhraté, pretože potom je veľmi odolná a nevyžaduje si toľko ďalšieho pestovania.

Palmu môžete vypestovať aj z kokosového orecha. Podmienkou je, že musí byť čerstvý a zdravý. Pri kúpe orechom zatraste, a ak budete počuť chrastivý zvuk, je to znamenie, že orech nie je suchý a starý a je vhodný na pestovanie.

Asi polovicu kokosového orecha umiestnite do ľahkého substrátu, ktorý by mal byť neustále vlhký, ale nie príliš, aby plody nezačali hniť. Teplota pôdy by sa mala pohybovať okolo 20 ºC. Pozor, môže trvať až šesť mesiacov, kým nový orech vyrastie, preto buďte trpezliví. Najskôr vyklíčia nedelené listy, ktoré sa po určitom čase rastu zmenia na zelené vejáre tak typické pre palmy.

V domácich podmienkach kokosová palma dorastá do maximálnej výšky okolo troch metrov. Vyžaduje pravidelné zalievanie vlažnou vodou, rosenie a umiestnenie na svetlom mieste, nie však na priamom slnku. Optimálna je pre ňu východná alebo juhovýchodná orientácia.

Ako pestovať kokosovú palmu:

Aké podmienky treba dodržiavať pri pestovaní kokosovej palmy?

Substrát, ktorý si vyberiete, by mal byť ľahký a priepustný, určite so zmesou piesku a rašeliny. V obchodoch nie je ťažké kúpiť hotový substrát, ktorý je špeciálne určený na pestovanie paliem. Dno nádoby by malo obsahovať keramzit alebo hrubý piesok ako drenáž. Uvedomte si, že palmy vo všeobecnosti neznášajú časté presádzanie, preto si od začiatku vyberte priestrannú nádobu. Neskôr stačí strom pravidelne hnojiť alebo vymeniť vrchnú vrstvu zeminy. Na hnojenie môžete opäť použiť hotové hnojivo určené pre palmy alebo izbové rastliny všeobecne. Palmu presádzajte do väčšej nádoby až vtedy, keď uvidíte, že koreňový bal úplne prerástol starú nádobu.

Vyberte svetlé miesto, ale mimo priameho slnečného žiarenia, čo platí pre všetky palmy, ale najmä pre mladé rastliny. Kokosovú palmu môžete počas leta nechať na terase, balkóne alebo v záhrade, pretože v lete je veľmi príjemná. Dbajte len na to, aby rastlina nestála na príliš veternom mieste.

Zalievajte častejšie, ideálne vlažnou vodou, a nezabudnite palmu hmliť, pretože potrebuje viac vlhkosti. Ak vidíte, že rastlina má hnedasté konce listov, je to znak toho, že prostredie je príliš suché. Pod rastlinu môžete umiestniť odparovač s vodou alebo do miestnosti umiestniť zvlhčovač vzduchu. Teplota vzduchu by mala byť v ideálnom prípade okolo 25 ºC, ale v zime ju môžete znížiť, rovnako ako zalievanie. Rastlinu však vždy udržiavajte na svetlom mieste.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion