Koľko vody dokáže čerpadlo prepraviť?

Plánujete inštaláciu vodného čerpadla alebo vodárne? Nie ste si celkom istí, ako si vybrať? Čo s takzvanou výškou čerpania? Dokáže vami zvolený typ vysať vodu zo studne? Pozrieme sa na kľúčové rozdiely a výpočet.

O spôsobe čerpania vody sme už v našom seriáli písali. Na jednu časť čerpadiel sa však musíme pozrieť trochu podrobnejšie – na domáce vodné čerpadlá.

Ako zásobovať dom vodou? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Samozrejme, ak máte zdroj vody niekde vysoko, je možné po odvzdušnení systému použiť gravitáciu. Túto možnosť má však len zlomok ľudí. Ostatní sa buď musia spoľahnúť na obecný vodovod, alebo si zaobstarať studňu a čerpať z nej pomocou špeciálneho čerpadla nazývaného domáca vodáreň.

Rozdiel č. 1

sa delí na samonasávacie povrchové čerpadlá a ponorné verzie. Prvá verzia stojí na suchu a má len potrubie alebo hadicu so sacím košom ponoreným do vody. V druhej verzii je samotné čerpadlo ponorené vo vode. Rozdiel medzi nimi je celkom zásadný. Ponorená verzia je, samozrejme, tichšia. Kontrola systému však nie je taká jednoduchá. Výhodou povrchovej vodnej elektrárne je jednoduchší servis, ale samotný stroj vydáva viac hluku. Bohužiaľ, výrobcovia často ani neuvádzajú úroveň hlučnosti modelov, a keď ju uvedú, často ani nie je jasné, ako k tejto hodnote dospeli a za akých podmienok bola táto hodnota nameraná.

Rozdiel 2

Ďalším významným rozdielom medzi vodnými elektrárňami je ich ovládanie, konkrétne ich spínanie. Existujú verzie s tzv. presscontrolom, čo je vlastne čerpadlo, ktoré čerpá vodu v celom rozsahu. To znamená, že ak otvoríte kohútik, systém presscontrol zistí pokles tlaku a spustí čerpadlo. To beží tak dlho, kým je kohútik otvorený.

Druhou možnosťou je tlakový systém s tzv. vzduchovým uzáverom. Ide o veľkú nádobu s membránou. Na jednej strane je vzduch a na druhej strane čerpadlo tlačí vodu. Vzduch je stlačiteľné médium, takže v systéme je dostatok priestoru a tlaku na to, aby vodáreň mohla dodávať vodu dlhší čas bez toho, aby musela spustiť čerpadlo.

Aký výkon má čerpadlo?

Ďalšou informáciou, s ktorou treba pracovať, je charakteristika čerpadla. Tá určuje hĺbku, z ktorej dokáže dopraviť vodu (t. j. rozdiel medzi najnižším bodom nasávania a kohútikom), a objem kvapaliny, ktorý môže zariadenie dopraviť. Ako sme už písali, existuje na to výpočet, ktorý zahŕňa požadovaný tlak v mieste odberu: H = (P x 10,2 ) + H + Hf. g Dopravná výška v metroch sa teda skladá z požadovaného tlaku v mieste odberu (P), výškového rozdielu medzi najnižšou hladinou vody a miestom odberu (Hg) a dopravné straty, ktoré sa určujú podľa tabuliek (Hf).

Samozrejme, stále treba mať na pamäti dostatočne kapacitný zdroj a čerpadlo. Podľa tabuľky je zrejmé, že spotreba vody v dome môže byť naozaj vysoká. Stačilo by spláchnuť toaletu a pri nedostatočnej dopravnej kapacite by napríklad v kohútiku pri umývadle nebola voda.

Domová vodáreň môže byť v dome, pri väčších vzdialenostiach a sacích výškach potom umiestnená pri zdroji.

Priemerná spotreba:

Sprcha 0,70 m3/h
Vana 1,10 m3/h
Umývadlo 0,35 m3/h
Kuchynský drez 0,70 m3/h
WC 0,35 m3/h
Pračka 0,35 m3/h
Umývačka riadu 0,70 m3/h

Táto stránka

Tento článok ste mohli nájsť v časopise Dům&Zahrada 12/20.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion