Lunárny výsevný kalendár na december 2023: čo treba urobiť na stránke

Lunárny výsevný kalendár vám pomôže naplánovať prácu na stavbe a na parapete v decembri.

December je pomerne pokojný mesiac pre záhradníkov a letných obyvateľov. Tento mesiac je v záhrade a záhrade málo práce, ale na parapete je čo robiť. Pokračuje úkryt rastlín prezimujúcich na stanovišti pred mrazom. Zadržiavanie snehu sa môže vykonávať na lôžkach so zimnými rastlinami.

Mesiac výrazne ovplyvňuje zdravie a životné cykly rastlín. Lunárny kalendár záhradníka vám pomôže úspešne naplánovať veci na vašom pozemku v decembri a upozorní vás na nebezpečné dátumy.

Lunárny výsevný kalendár na december 2023 na každý deň

1. december – v skleníku a na parapete môžete začať vysievať šťaveľ, špenát, reďkovky a šalát. Zimné štepenie a príprava odrezkov sa odporúča vykonať v záhrade. Tento deň je vhodný na namáčanie semien, pestovanie šalátu a presádzanie črepníkových rastlín. Neodporúča sa však používať minerálne hnojivá a pesticídy.

2. – 3. decembra – dobré dni na pestovanie bylín, byliniek a liečivých rastlín. V záhrade by mala byť pôda uvoľnená a kopcovitá a rastliny by mali byť postriekané proti škodcom a chorobám. V záhrade sa postarajte o zadržiavanie snehu. Výsadba, presádzanie, zalievanie, kŕmenie a zaštipovanie rastlín sa neodporúča.

4. – 6. decembra – výborný čas na sadenie šalátov, byliniek, cibule, cesnaku, zeleru, ako aj na kyprenie pôdy a zadržiavanie snehu. Vhodné na orezávanie chorých a suchých konárov stromov. Na záhrade a záhone sa začína priaznivé obdobie na výsadbu kvetov a ovocných stromov. Namáčanie semien sa neodporúča.

7. – 8. decembra – dobré dni na pestovanie petržlenu, mangoldu a zeleru, siatie okopanín a zber sadeníc. Odporúča sa tiež zaštipnúť kríky a stromy a vykonať sanitárne prerezávanie. Výsadba a opätovná výsadba kvetov je povolená. Rastliny môžu byť na zimu zakryté. Postrek pesticídmi sa neodporúča.

9.-11. decembra – veľmi priaznivé dni na výsadbu a presádzanie akýchkoľvek rastlín. Je možné kŕmiť a ošetrovať rastliny, vykonávať rez a zimné štepenie, pripravovať odrezky a namáčať semená. Rozmnožovanie rastlín delením koreňov a cibúľ sa však v tieto dni podľa výsevného kalendára neodporúča.

12.-14.12 – dni nového mesiaca. Lunárny výsevný kalendár neodporúča rušiť rastliny.

15.-17.12 – vynikajúci čas na pestovanie zeleniny a šalátov, bazalky, čakanky. Odporúča sa postrek rastlín proti škodcom a chorobám. Úspešné bude namáčanie semien, kyprenie a odburiňovanie pôdy a udržiavanie snehu v záhrade. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, prerezávaniu konárov a poškodeniu koreňov, aby ste nespomalili proces hojenia.

18.-19.12 – priaznivé dni na pestovanie zeleniny, byliniek a kvetov. Odporúča sa znížiť zálievku a hnojenie. Môžete sa zapojiť do zadržiavania snehu a pripraviť odrezky, ale neodporúča sa ošetrovať rastliny proti škodcom a prerezávať stromy.

20.-21.12 – môžete začať pestovať a spracovávať rastliny, riediť sadenice, odstraňovať burinu a chrániť stromy pred mrazom a hlodavcami. Neodporúča sa vysievať ani presádzať rastliny. Rastliny tiež nekŕmte a neprelievajte.

22.-24.12 – plodné dni na sadenie a pestovanie rôznych plodín na parapete, v skleníku a v záhrade. Na záhon si môžete vysadiť trvalky a hľuzovité kvety, v záhrade mulčovať zimné rastliny. Zimné štepenie sa odporúča robiť v záhrade.

25.-26.12 – vhodný čas na natlačenie cibule, cesnaku a petržlenu na zeleň, ako aj na kladenie semien na stratifikáciu a siatie kvetín. V záhrade môžete zasnežiť stromy a kríky. Neodporúča sa zbierať a presádzať rastliny.

27. decembra – deň splnu mesiaca. Lunárny výsevný kalendár na december 2023 neodporúča prácu s rastlinami.

28. decembra – môžete siať zeleninu a bylinky v skleníku a na parapete, ako aj sadiť a presádzať sadenice, sadiť a orezávať izbové kvety. Semená sa odporúča namáčať, používať minerálne a organické hnojivá a ošetrovať ich proti škodcom. Rez stromov sa vykonáva len pri teplotách nad nulou.

29.-31.12 – neodporúča sa sadiť, presádzať, prihnojovať ani zaštipovať rastliny. Tieto dni sa považujú za chudé. Môžete sa zapojiť do zadržiavania snehu a kopcovitých rastlín, odstraňovať prebytočné sadenice a kŕmiť sadenice na parapete.

Mohli by vás zaujímať aj novinky:

admin/ author of the article
Loading...
GMZion