Mráz ako nebezpečenstvo pre vtáky – dávajte pozor na spôsob kŕmenia

Mráz je nepríjemný a nebezpečný nielen pre ľudí, ale aj pre vtáky. Mráz môže ohroziť najmä najmenšie vtáky, ktoré v zime neodlietajú za teplom. A čo pomôže? Predovšetkým správne prikrmovanie.

Vtáky sa na ľade nešmýkajú tak ako ľudia, ale môže im to veľmi znepríjemniť život. Aj niekoľko metrov dlhá vrstva ľadu pokrývajúca stromy a zem môže vtákom zabrániť dostať sa k potrave. Najväčšie problémy majú najmenšie vtáky, ktoré nedokážu prekonať ľadovú kôru. Navyše v zime práve ony strácajú najviac energie. Preto je dôležité ich prikrmovať.

Krmítko im môže zachrániť život

Malé vtáky, ako sú stehlíky, sýkorky a modráčikovia, spotrebujú veľa energie na zahriatie svojho drobného tela, ktoré má pomerne veľký povrch. V zime trávia takmer celé dni hľadaním potravy, bez ktorej by neprežili. Často nie je v ich silách nájsť potravu, keď napadne veľké množstvo snehu. Alebo keď krajinu pokrýva veľká vrstva ľadu. Vtedy sa kŕmidlo pre vtáky stáva doslova záchranou.

Ako správne kŕmiť?

Vtáky by mali v kŕmidle nájsť čo najprirodzenejšiu potravu. Kuchynské zvyšky sú nevhodné – už len kvôli obsahu soli, ktorá je pre vtáky takmer ako jed. Pečivo tiež nie je vhodné, pretože môže spôsobiť tráviace problémy.

Medzi vhodné potraviny patria slnečnicové semienka, ktoré sú skvelým zdrojom energie. Môžete pridať ovsené vločky a iné obilniny. Potravu nasypte do kŕmidla. To by malo byť ľahko prístupné a nemali by sa k nemu dostať predátori – mačky, lasice a iné. Niektoré vtáky ocenia aj jablká alebo brusnice.

Zdroj: ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion