Nedarí sa vašej palme? Možno je to tým.

Máte doma palmu? Potom viete, že starostlivosť o ňu so sebou prináša množstvo problémov. Nedarí sa jej dobre? Vieme, čím to môže byť.

Palmy sú celosvetovo rozšírené rastliny. Niektoré rastú v subtropoch, iné v horách. Preto sa podmienky, v ktorých sa im darí, líšia od druhu k druhu. Vo všeobecnosti však platí niekoľko vecí.

Pokiaľ ide o svetlo…

Zlyháva palma? Možno ju máte na príliš ostrom slnku alebo vonku v zime. Palmy dobre znášajú plné rozptýlené svetlo. Určite ich teda nedávajte na parapety, kam svieti priame slnko. Bude sa im dariť ďalej od okna. Môžete ich pestovať aj vonku na terase, ale len v lete. V septembri ich premiestnite do interiéru.

Nemáte palmu v prievane? Znášajú to naozaj zle. V ideálnom prípade potrebujú teplotu okolo 20 stupňov a ani malý vánok. Takisto si dávajte pozor, ak je vaša palma na podlahe. Chlad z podlahy sa ľahko prenesie cez kvetináč, a to im tiež neprospieva. Podložte ich koberčekom, doskou alebo im zaobstarajte stojan.

A čo zalievanie?

Možno práve v tom robíte chybu. Má palma na listoch hnedé škvrny? Potom je veľmi pravdepodobné, že rastlinu príliš zalievate. Ak sú listy žlté, nezalievate dostatočne. Ak hnednú len konce listov, na vine môže byť suchý vzduch. Skúste palmu pravidelne zalievať.

Pozor na hnojivo

Možno hnojíte nesprávne. Ak pestujete palmu zo semien, musíte s hnojením počkať, kým sa neobjaví prvý list. V prípade dospelých paliem potom použite minerálne hnojivo, nie organické.

Zdroj: abecedazahrady.dama.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion