Nezostávajte v zime v záhrade! Štepenie ovocných stromov

Aj v zime môžete pracovať na nadchádzajúcej úrode. Zimné mesiace sú vhodné na štepenie ovocných stromov. Ako to urobiť a ako správne uskladniť štepy? Poradíme vám.

Ak máte záhradu s ovocnými stromami, môžete si určitú odrodu rozmnožiť alebo posilniť štepením bez toho, aby ste museli vysádzať nový strom. S štepením môžete začať už v januári. Práve v zimných mesiacoch sa totiž odoberajú štepy, ktoré ešte nenasadili púčiky, a tým sa zbavujú cenných látok, ktoré sú dôležité pre ich rýchle a trvalé prichytenie k novým hostiteľským rastlinám.

Štepy sa vždy odoberajú z južnej strany koruny stromu. Podmienkou sú aspoň dve alebo tri zdravé očká. Strom by nemal v predchádzajúcich rokoch trpieť žiadnymi chorobami, ani by nemal byť poškodený počas predchádzajúcej zimy (napr. ohlodávaním zverou).

V zime môžete štepiť takmer všetky druhy ovocných stromov, jadrovín, kôstkovín a bobuľovín. Korene môžete namočiť do vody alebo gélového prípravku, aby ste pri štepení zabránili vyschnutiu koreňov pri podpníku.

Pri štepení postupujte rýchlo. Predtým zrežte štepy a štepársku pásku na požadovanú dĺžku. Odporúčame tiež nacvičiť si strihanie. To vám umožní rýchlo vrátiť štepený podpník do vlhkého piesku. Okrem toho pri rýchlom štepení nehrozí poškodenie koreňov. Používajte kopuláciu, plátovanie alebo štepenie kozou nohou.

Kam uložiť štepy do jari?

Ideálne miesto je také, kde vám neskoré odrody jabĺk vydržia až do polovice jari. Napríklad chladnejšia pivnica. Pripravte si hlbšiu misu, kvetináč alebo vedro, naplňte ho vlhkým pieskom (aspoň 3 cm) a štepte doň štepy. Pravidelne kontrolujte vlhkosť piesku a podľa potreby zalievajte.

Môžete ich tiež nechať vonku. Samozrejme, nie na strome, ale zapichnuté do skvapalnenej pôdy pri severnej báze stromu. Tu zvyčajne nepotrebujú zalievať ani nič iné. Keď príde ich čas, jednoducho ich vyberiete z pôdy, ošetríte a použijete. Jediným problémom sú hlodavce. Práve tie často nepohrdnú čerstvými púčikmi. Dbajte preto na to, aby boli vetvičky dostatočne chránené pred ich ostrými zubami, a nezabudnite, že v bezpečí nie sú ani pod snehom!

Poslednou možnosťou sú zásuvky na zeleninu vo vašej chladničke. Uskladnite rôsoly vo vzduchotesných vreckách s niekoľkými kvapkami vody a nechajte ich napospas osudu. Vrecká sa oplatí navlhčiť, aby ste predišli sivej hnilobe. Dávajte pozor, aby ste na ne nedávali nič ťažké (ideálne vôbec nič).

Zdroj: sazenicka.cz, izahradkar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion