Pestovanie figovníkov od A po Z

Môžete tu pestovať aj veľké sladké figy. V dnešnom článku vám povieme, ktorá odroda figovníka je najlepšia, kde ju ideálne umiestniť a ako ju zalievať.

Jediný figovník, ktorý produkuje chutné jedlé ovocie, je figovník (ficus carica), opadavý ker, ktorý dorastá do výšky 4 metrov. A aby figovník v našej krajine prinášal ovocie, musí to byť odroda, ktorá nepotrebuje na opelenie hmyz. Našťastie sú bežne dostupné aj v našich záhradkárskych obchodoch. Farba plodov sa v závislosti od odrody mení od žltej cez zelenú až po fialovú alebo modrú.

Pestovanie figovníkov je veľmi jednoduché a ľahké. Je to veľmi odolná rastlina a dá sa úspešne pestovať vonku alebo v skleníku. Potrebuje len slnko a teplo, v lete vodu a v zime chladné miesto, aby prežila mrazy a pripravila sa na jar. Chcete však odrody, ktoré sú vyšľachtené pre chladné miesta. U nás patria medzi najznámejšie Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta, Col de Dame.

Keď figovník plodí

Ak má figovník dobré podmienky, môže plodiť 3-krát ročne (na jar, v lete a na jeseň). Ak je však chladné a daždivé leto, plodov bude pravdepodobne veľmi málo a nebudú také chutné.

Poloha a teplota

Figovník nie je náročný na pôdu. Rastie v rôznych substrátoch a pôdach – hlinitých, piesčitých, rašelinových. Najlepšie sa jej darí v substráte obsahujúcom hlinu.

Vyžaduje veľmi teplé a slnečné polohy chránené pred vetrom a mrazom. Ideálna je terasa orientovaná na juh, kde slnko „páli“ po celý deň. Ak sa pestuje v záhrade (priamo zasadená v zemi alebo v kvetináči v zemi), najlepšie je pestovať ju pri chránenej južnej stene, ktorá akumuluje teplo a v noci ho uvoľňuje. Vhodný je aj uzavretý dvor alebo átrium, ktoré má teplejšiu mikroklímu.

Na zimu preneste figovníky v kvetináčoch do chladnej miestnosti, kde môže byť niekoľko stupňov pod bodom mrazu. Nádoba pre starší figovník by mala byť veľká, pohodlne s priemerom 50 cm a objemom 80 litrov. Samozrejme, postupne presádzajte z menších nádob do väčších.

Zalievanie

Figovník potrebuje na dobrý rast dostatok vody, ale znesie aj veľké sucho (ale nerastie, plody opadávajú). V kvetináči ho treba pravidelne zalievať, v lete denne, v najväčších horúčavách dvakrát denne. Bez vody nerastú žiadne poriadne figy.

Ako pri všetkých rastlinách, aj pri zalievaní si dajte pozor na teplotný šok. Ak v horúcom počasí zalievate rastlinu studenou vodou zo studne alebo z vodovodu, rastlina môže utrpieť šok – nebude rásť, listy a plody opadnú.

V zime takmer nezalievajte (len aby substrát v kvetináči nevyschol), pretože rastlina nemá listy a korene by mohli zhniť. Ak je to možné, chráňte figy vysadené vonku v zime pred dažďom a vlhkosťou.

Zdroj: ireceptar.cz, seeds.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion