Pestovanie zemiakov: pozor na teplo a nadmerné zavlažovanie

Vďaka atraktívnemu vzhľadu kvetov je zemiaková rastlina ideálnou voľbou pre vianočné dekorácie. Pri troche starostlivosti však rastlina kvitne počas celej zimy. Aká je ideálna teplota pre zemiakovú rastlinu a ako by som ju mal zalievať, aby neuhynula?

Ak ste niekedy boli sklamaní zo zemiakov, bolo to spôsobené ich zlým pestovaním, často ešte predtým, ako ste ich priniesli domov. Preto nechajte v obchode rastliny s opadnutými listami, ktoré sú napadnuté chorobou alebo prechladnuté z prepravy. Vyberte si rastliny, ktoré majú vyvinuté pevné listy, niekoľko otvorených kvetov a farebné púčiky. Skontrolujte aj substrát, či nie je príliš suchý. Ak je, nebudete sa zo svojej zemiakovej rastliny dlho tešiť.

Aká je ideálna teplota pre zemiaky?

Po vybalení nechajte novozakúpenú rastlinu niekoľko hodín „zvyknúť“ na nižšiu teplotu (na chodbe, v ľahkej pivnici), než v akej ju budete pestovať. Najmä v zime sú teplotné šoky pre rastliny smrteľné. Ideálna teplota pre kvitnúce zemiaky je približne 16 stupňov. Pri vyšších teplotách rýchlo odumierajú a nové kvety zvyčajne nevyrastú. Umiestnite kvetináč do spálne alebo haly so severným oknom a doprajte zemiakom čerstvý vzduch, nie prievan.

Pozrite si jeden mesiac nádherných kvetov zemiakov:

Ako zalievať rastliny zemiakov?

Zemiaky milujú dostatočnú a pravidelnú zálievku. Nikdy však nezalievajte listy a hľuzy! Ideálna je spodná zálievka v miske, ak po polhodine odstránite prebytočnú vodu. Substrát by nemal vyschnúť, zvädnuté listy časom rýchlo žltnú a púčiky opadávajú.

Zemiaky majú rady aj vyššiu vlhkosť, ale nie je dobré ich polievať – voda steká po stonkách na povrch pôdy a spôsobuje hnilobu hľúz. Je dobré umiestniť kvetináč do väčšej misky naplnenej kamienkami čiastočne ponorenými do vody. Odparujúca sa voda zlepšuje mikroklímu a zemiaky netrpia zamokrením. Raz za dva týždne môžete do zálevky pridať hnojivo pre plnokveté izbové rastliny alebo osvedčený Kristalon.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion