Pivonky a mravce – prečo sa navzájom potrebujú?

Pivonky sú dobre známe kvety. Sú známe svojou krásou a pestrými farbami kvetov. Vonia po mede alebo citrusových plodoch. Majú však jednu evolučnú nevýhodu – nedokážu prežiť bez mravcov. Ako to?

Pivonky sa vyskytujú v mnohých farebných variantoch vrátane ružovej, fialovej, žltej a bielej. Rastú v mnohých oblastiach sveta vrátane Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Pivonky sa často pestujú ako okrasné rastliny a sú obľúbené pre svoju nádhernú vôňu. Niektoré druhy pivoniek sa používajú aj v lekárstve a parfumérii.

Prečo potrebujú pivonky mravce?

Obľúbený mýtus hovorí, že pivonky potrebujú mravce na otváranie púčikov. Možno ste počuli, že mravce musia „štekliť púčiky“ alebo „olizovať cukor“, aby pivonky rozkvitli. Nie. Pivonky sa krásne otvárajú aj bez mravcov.

Ale! Niektoré druhy pivoniek sú vzácne a na rozmnožovanie potrebujú pomoc mravcov. Táto pomoc sa prejavuje vo forme takzvanej myrmekofílie. Čo tento cudzí termín znamená? Opisuje vzťah medzi rastlinou a mravcami, v ktorom rastlina poskytuje mravcom potravu a mravce na oplátku pomáhajú rastline pri rozmnožovaní.

Pivoňky s myrmekofilnými vlastnosťami produkujú malé, sladké, živicové látky nazývané extraflóra. Tieto látky slúžia ako potrava pre mravce, ktoré ich vyhľadávajú a konzumujú. Mravce však zároveň pomáhajú pivóniám pri rozmnožovaní tým, že prenášajú semená rastliny do svojich úľov a ukladajú ich do hniezd, kde sú chránené pred škodcami a zeminou.

Mravce teda poskytujú pivonkám prirodzenú ochranu pred škodcami a zároveň pomáhajú pri rozmnožovaní rastliny. Bez pomoci mravcov by niektorým druhom pivoniek hrozilo vyhynutie.

Zničia mravce vaše pivonky?

Mravce nepoškodzujú kvety pivónie a bránia rastlinu pred útokom škodlivého hmyzu, ktorý vysáva šťavu a obhrýza okvetné lístky. Vzťah medzi mravcami a pivonkami je dočasný – keď sa kvety otvoria, mravce rastlinu opustia a hľadajú si novú potravu.

Zdroj: jacanswers.com

admin/ author of the article
Loading...
GMZion