Pomôcky pre prehľadnú dielňu (I.)

Inteligentný človek síce ovláda chaos, ale trochu upratovania nikdy nezaškodí. Najmä v dielni alebo v špajzi, kde potrebujete uskladniť čo najviac najmä malých súčiastok a komponentov. Na to sú ideálne rôzne organizéry, boxy a policové systémy.

Urobiť si poriadok v zásobách drobných dielov, ako sú skrutky, matice, rôzne podložky alebo tesnenia, ako aj v náradí a množstve ďalších drobných dielov, neznamená, že musíte vytvoriť dokonalý systém ako v továrni alebo sa uspokojiť s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Mať prehľad a rýchlosť v zásobách materiálu sú však prednosti, ktoré sa oplatia nielen výrobným spoločnostiam, ale aj v domácnosti.

Spomínate si na zápach, ktorý sa šíril z hromady zaprášených, mierne zhrdzavených klincov, skrutiek, matíc a podložiek vysypaných z prvorepublikovej plechovej škatule s nápisom Kávová guľa? Nostalgia je krásna vec, ale keď strávite pol hodiny hľadaním tej jednej matice, ktorú naozaj zúfalo potrebujete, v hromade starého železiarskeho tovaru, rýchlo začnete uvažovať o inom spôsobe skladovania.

Dielňa: Kompletnú zostavu pracoviska v dielni si môžete kúpiť už od veľkosti bábikovej izby. Môžete ju ľahko uzavrieť za dvere väčšej šatníkovej skrine. Cena 3490 Kč. www.hornbach.cz

Viete, čo potrebujete?

Ak práve zakladáte sklad, premyslite si, čo potrebujete, a vytvorte si zoznam. Ten bude vychádzať z vašich konkrétnych potrieb a bude vyzerať úplne inak v panelovom byte slobodnej matky a možno v dome kutila. Na zozname by napríklad nemala chýbať sada skrutiek v základných rozmeroch a niekoľkých dĺžkach s príslušnými maticami a podložkami, skrutky do dreva, samorezné skrutky, rôzne závlačky, hmoždinky, rôzne tesnenia, elektroinštalačný materiál, skrátka všetko, čo sa môže v domácnosti a dielni hodiť.

Pozrite si niektoré fantasticky usporiadané dielne:

Ak máte málo miesta alebo potrebujete častejšie prenášať zásoby, na uskladnenie drobností sa hodia plastové kufríky alebo prenosné podnosy. Zvyčajne majú priehľadný kryt, takže hneď vidíte, aké diely máte k dispozícii a v akom množstve. Môžete do nich napríklad roztriediť najčastejšie používaný spojovací materiál a mať ho kedykoľvek rýchlo po ruke. Aj keď sa do nich nezmestí toľko spojovacieho materiálu a nie je v nich veľa miesta na náradie, výhodou je variabilita a rozmanitosť. Pri výbere skontrolujte, či sa dajú stabilne uložiť, pretože zásoby sa časom určite zväčšia.

Organizéry Stanley: Priehľadné plastové organizéry na drobné diely a príslušenstvo sú užitočné nielen na cesty, ale aj na uskladnenie zásob v menších priestoroch. Každá skrutka patrí tam, kam patrí, čo urýchľuje prácu a zlepšuje prehľad. Cena od 199 Kč. www.alza.cz

Prípadne zásobníky doplňte o vrecko na opasok alebo na náradie – ak pracujete na cestách a mimo dielne, oceníte ich univerzálnosť a pohodlnú manipuláciu aj na ťažko prístupných miestach. Stačí si ich pripnúť okolo pása, vložiť do nich najpotrebnejšie drobné náradie a budete ich mať vždy po ruke.

V ďalšom pokračovaní sa pozrieme na ďalšie šikovné pomôcky do dielne, napríklad na triediče skrutiek.

Táto stránka

Tento článok ste si mohli prečítať v časopise Dům&Zahrada 12/22.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion