Pomôcky pre prehľadnú dielňu (II.)

Ako zvládnuť pracovný chaos v dielni? Najlepším spôsobom je mať neporiadok kam odložiť. Možno v…

Na stabilné umiestnenie, napríklad nad pončo, sú vhodné kovové organizéry na krabice, ktoré sa dajú zavesiť na stenu. Tu môžete popustiť uzdu svojej fantázii a diely v nich ľubovoľne rozmiestniť do rôznych pôvabných konfigurácií, ale dávajte pozor, aby ste neprekročili maximálnu nosnosť a dobre predimenzovali záves. Pre najčastejšie používaný materiál by vedľa nich mohlo stáť niekoľko stohovateľných plastových zásobníkov. Tu stačí siahnuť po konkrétnej súčiastke a hneď ju môžete použiť. Tieto zásobníky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a okrem stohovania sa dajú ukladať aj do regálov, a to ako zavesené, tak aj stohované. Prípadne sa skúste informovať vo výdajni miestneho závodu, či by nemohli postrážiť pár veľkých kovových „marsov“ – majú ideálnu veľkosť na umiestnenie pod drez na odpad, napríklad na špáry, piliny a rôzne odrezky a odrezky.

Nechcete si podľa tohto návodu vyrobiť fantastický nástenný triedič?

Samostatnou kapitolou sú závesné panely s nástrojmi v kombinácii s rôznymi priehradkami. Ich veľkou výhodou je, že máte všetko po ruke, na umiestnenie nad pracovný stôl sa priamo ponúkajú. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach, odporučiť možno najmä tie kovové. Plastové sú vhodné skôr na ľahšie použitie a pri väčšom zaťažení sa zvyčajne začnú prehýbať a krútiť.

Ďalším užitočným príslušenstvom je napríklad nástenný magnetický držiak nástrojov alebo stojan na vŕtačku. Nemusíte mať profesionálny stojan s priemerom odstupňovaným po desatinách milimetra, na každodenné použitie vám postačia polmilimetrové rozmery od 1 do 10 mm, a ak pracujete s kovom, pribaľte k nemu aj niekoľko vrtákov na vŕtanie metrických závitových dier – veľkosti nájdete v tabuľkách. Možno budete potrebovať aj stojan na vrtáky do steny a prípadne ďalší na vrtáky do dreva.

Ergonómia je nevyhnutná

Umiestnite predmety do regálu alebo police systematicky: zaveste nástroje, ktoré sa najčastejšie objavujú vo výške očí – napríklad kladivá, skrutkovače, kliešte, meracie pásky a priehradky na spojovací materiál a iné často používané materiály. Väčšie a ťažšie mobilné príslušenstvo (rôzne prenosné stroje a nástroje) patrí do nižších úrovní a ľahšie, menej často potrebné predmety patria na vrch. Jednotlivé priehradky a organizéry by potom mali byť označené. Nielenže budete môcť na prvý pohľad rozlíšiť, čo sa kde nachádza, ale nebudete musieť zbytočne dokupovať množstvo drobných predmetov, ak ich zabudnete. Ak veľa pracujete s drevom, v dielni sa bude veľmi prášiť, preto skúste na vrchnú časť krycieho plechu pripevniť niekoľko pútok alebo si zaobstarajte uzávery či kryty.

Mnohé veci, ktoré nevyhnutne potrebujete mať po ruke, môžete uložiť do dielenského vozíka – mobilného kontajnera na náradie s priehradkami na materiál. Ide už o profesionálne vybavenie, vhodné najmä do dobre vybavených dielní, kde sa veľa montuje a kuje. Podobným riešením je systémový stojan, buď stacionárny, alebo mobilný – podobný závesnému panelu, ale prístupný z oboch strán. Pre ostatných je postačujúci dielenský stôl, tzv. ponk, ideálne so zásuvkami na oboch stranách, doplnený zverákom a závesnými panelmi alebo už spomínanými skrinkami. Takýto pracovný stôl si môžete zostaviť z jednotlivých dielov, alebo si môžete kúpiť aj plne vybavené dielenské pracovisko – pracovný stôl vrátane ďalšieho príslušenstva, ktoré sa dá zabudovať do vstavanej skrine v malom vyhotovení, čo je riešenie vhodné najmä pre domácich kutilov.

Skrine Mars. Premyslený systém umožňuje profesionálne triedenie dielov tak, aby všetky diely mali svoje pevné miesto. Cena v závislosti od veľkosti od 325 Kč. www.mars-svratka.cz

Závesné panely: Na perforované kovové závesné panely môžete uložiť rôzne dielenské potreby. A nemusíte používať len dodané háčiky a vešiaky. Ďalšie si môžete vyrobiť podľa potreby, napríklad pomocou vlastných úchytiek alebo magnetov. Cena od 369 Kč. www.penta.cz

Mobilný kontajner. Ponúka všetko, čo potrebujete na prácu. Všetky nástroje a materiály sú ukryté v uzamykateľných a uzatvárateľných zásuvkách. Cena 3 199 Kč. www.fieldmann.cz

Táto stránka

Tento článok ste mohli nájsť v časopise Dům&Zahrada 12/22.

admin/ author of the article
Loading...
GMZion