Prerušované plodenie ovocných stromov – prečo k nemu dochádza a ako ho môžem ovplyvniť?

Jeden rok máte bohatú úrodu, ale v ďalšej sezóne to stojí za námahu. Neznamená to, že ste sa o strom prvýkrát nestarali dobre. Tento jav nazývaný striedavé plodenie je veľmi častý a je spôsobený niekoľkými faktormi. Dá sa však riešiť.

Po bohatej úrode prichádza odpočinok v podobe menšieho počtu kvetov. Môže sa tiež stať, že strom prinesie len minimum kvetov. Aj preto jablone, hrušky, broskyne alebo marhule rodia rok čo rok. Jednou z príčin je genetická dispozícia. Môžete ju vidieť na odrode jablone Ontario. Nehľadajte ju však v ovocných kríkoch. Ak máte podozrenie na striedavú plodnosť, je pravdepodobnejšie, že je to spôsobené zlou starostlivosťou.

Striedavá plodnosť môže byť spôsobená aj podmienkami pestovania, napríklad zlým rezom, nevhodnou výživou stromu, nevhodnou pôdou alebo preplnenou korunou.

Dá sa ovplyvniť striedavá plodnosť?

Ovocinári vo všeobecnosti nie sú veľkými fanúšikmi plodenia stromov každý druhý rok. Dobrou správou je, že tomuto javu sa dá predísť. Existuje niekoľko možností. Prvou z nich je správne vykonaný hlbší jarný rez, ktorým sa dosiahne rovnováha medzi rastom stromu a plodnosťou. Pri tejto metóde si vyberajte len stromy s ročnou dĺžkou rastu medzi 20 až 40 centimetrami. Odstránite tak nasadené plody a podporíte rast. Ak budete strom len prerezávať, úroda plodov bude menšia a zároveň budete stimulovať rast stromu.

Úrodu môžete podporiť aj zberom nadpočetných plodov. Na jeden plod by ste mali mať dva alebo tri plody, zvyšok potom pozbierajte. Na jabloniach môžete koncom mája alebo začiatkom júna odtrhnúť kvetné púčiky, teda plody, čím dáte stromu signál, aby v nasledujúcom roku nasadil ďalšie. Čím menej kvetných pukov na strome ponecháte, tým väčšia bude úroda v nasledujúcom roku. Aby bola táto metóda účinná, musíte konať včas, najlepšie v júni.

Zdroje: magazinzahrada.cz, nasezahrada.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion