Príprava trávnika na zimu zabráni mnohým problémom na jar

Listy padajúce na zem hrajú všetkými farbami, inde sa môžeme tešiť z ľahkého poprašku snehu. Jedno je isté – zima je tu. Okrem zberu posledných tohtoročných plodín by ste mali venovať pozornosť svojmu trávniku. Aj ten je potrebné na zimu riadne pripraviť. Na jar sa tak zbavíte mnohých starostí.

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, aj váš trávnik potrebuje starostlivosť. Jedným z dôvodov je zabezpečiť, aby bez ujmy prežil zimu. A aby bol na jar krajší ako kedykoľvek predtým. Ako by ste mali postupovať pri príprave trávnika na budúcu zimu?

Udržujte trávnik bez nečistôt

Pred napadnutím prvého snehu je nevyhnutné odstrániť všetko lístie, ktoré spadlo na trávnik. Zabránite tak vzniku plesní, ktorým sa darí vo vlhkom prostredí bez prístupu vzduchu. Pýtate sa, čo robiť so spadnutým lístím? Odpoveď na túto otázku sme pripravili v tomto článku:

Trávnik je potrebné pokosiť

Tráva prestáva rásť až pri teplotách okolo 7 °C. Ak ste tak ešte neurobili, pokoste trávnik naposledy. Trávnik by mal vstúpiť do zimy s dĺžkou približne 5 cm. Ak by bol kratší, ľahko by zamrzol. Dlhší by zadržiaval viac vody, čo by mohlo podporiť vznik plesní. Pokosenú trávu nenechávajte na trávniku, ale zbavte sa jej.

Prevzdušnite trávnik

Po kosení nasleduje prevzdušňovanie. Odstráni sa pri ňom plevel, ktorý sa vytvoril z machu, buriny a zvyškov po kosení. Vďaka prevzdušneniu trávnik lepšie dýcha a navyše získava vodu, živiny, vzduch a slnečné svetlo. Znížite tým aj riziko rôznych ochorení trávnika.

Na prevzdušnenie trávnika môžete použiť mechanické prevzdušňovacie hrable, ale oveľa pohodlnejšie je použiť vertikutátor.

Posypanie pieskom a hnojenie

Ak máte ílovitú pôdu, môžete ju nielen prevzdušniť, ale aj posypať pieskom. Tým sa zvýši priepustnosť pôdy. Na posypanie pieskom použite jemný piesok vo veľmi tenkej vrstve – dôležitá je rovnomernosť. Na jeseň nevynechajte hnojenie s vyšším podielom draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť rastlín. Môžete použiť aj kompost.

Potom už len trávnik zalejte a prípadné holé miesta dosejte semenom určeným na výsev. Môžete ho ošetriť fungicídom.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion