Rozhodne ním nekŕmte vtáky. Môžete ich zabiť

Vtáky sú veľmi citlivé na potravu. Bohužiaľ, v zime nemajú na výber, takže zjedia takmer všetko, čo im dáte. Mnohé z týchto potravín však pre ne môžu byť smrteľné. Čo môžete bezpečne dať do kŕmidla pre vtáky a čomu by ste sa mali vyhnúť?

Určite nekŕmte vtáky zvyškami z kuchyne. Obsahujú soľ a tá pôsobí na vtáky ako jed. Napríklad len jedno zrnko soli je pre svišťa smrteľné. Veľmi nevhodné je aj pečivo, najmä čerstvé. Malým vtákom škodí aj voda. Radi sa kúpu, ale ak im zmrzne mokré perie, nemajú šancu prežiť.

Pri kŕmení vtákov robíme veľa chýb a ani o tom nevieme. Často sú však fatálne. Ďalšou chybou je, že začneme kŕmiť príliš skoro a vtáky zlenivejú. Krmivo do kŕmidla dávajte až vtedy, keď teploty klesnú pod bod mrazu alebo keď napadne sneh.

Ak je to možné, nedávajte vtákom guľôčky zo sueta. Často sa zamotajú do sieťky a uhynú.

Čím ich správne kŕmiť?

Slnečnicové semienka sú číslo jedna. Sú zdrojom energie. Doplňte ich ovsenými vločkami alebo inými obilninami. Môžete ich umiestniť do kŕmidla alebo na chránené miesto na zemi. Penice a modráčikovia skôr ocenia ďobanie zrniek zo zeme. Kosce a pinky si pochutnávajú na jablkách a brusniciach a ideálne sú varené zemiaky. Pozor! Nevarte ich v soli!

Je pravda, že vtáky kŕmime. Nie však prekrmovať. Vtáčie kŕmidlo nemusí byť plné nepretržite. Pre vtáky je dobré, ak si musia nájsť aj prirodzenú potravu.

Zdroj: lidovky.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion