Sadíte dub? Určite nie na týchto miestach.

Každá rastlina potrebuje pre svoj rast špecifické podmienky, ktoré by sme jej mali poskytnúť, aby bola šťastná ona aj my. Pre dub to platí dvojnásobne. Môže nás potešiť svojou mohutnosťou a tieňom, ale môže nám spôsobiť aj veľa starostí, ak ho zasadíme na nesprávne miesto.

Duby sú symbolom morálky, sily a múdrosti a prinášajú veľa úžitku zveri aj ľuďom. Pred výsadbou je však potrebné zvážiť niektoré faktory – najmä to, kde duby nepestovať.

Pozor na rozsiahle korene a korunu

Kto by nechcel obdivovať, ako sa dub každý rok zväčšuje a silnie? Napriek tomu ho nevysádzajte v blízkosti svojho domu. Rozsiahle korene by vám mohli zdvihnúť chodník alebo zničiť pivnicu. Navyše duby môžu vyprodukovať až tisíc žaluďov mesačne. Tie môžu upchať odtoky, filtre a žľaby. Nehovoriac o tom, že pri silnom vetre predstavujú nebezpečenstvo pre vás, vaše auto a strechu.

Mali by ste si preto nájsť miesto s dostatočným priestorom, ale neobmedzujte sa len na úroveň očí. Pozrite sa do výšky. Ak nenájdete pouličné osvetlenie, elektrické vedenie alebo budovy, do ktorých by mohol zasahovať, zasaďte tam dub.

Nie na nízko položených miestach

Ikonické obrázky duba na kopci naznačujú, aké miesto treba hľadať. Dub potrebuje priame slnečné svetlo aspoň 6 hodín denne a dobre odvodnenú pôdu. Nemal by preto stáť na nízko položených miestach, ktoré môžu byť pri daždi zaplavené.

Veľa miesta pre jeho konáre znamená menej slnka pre vás. V lete si pod ním môžete posedieť v príjemnom tieni, ale ak si to v budúcnosti rozmyslíte a budete chcieť takto veľký strom odstrániť, očakávajte pomerne náročnú a nákladnú akciu.

Zdroj: treejourney.com, treenewal.com

admin/ author of the article
Loading...
GMZion