Stálezelené kríky môžu byť ohrozené mrazom

Máte v záhrade vždyzelené kríky? Potom si dajte pozor. Niektoré stálezelené kríky môžu byť ohrozené mrazom, najmä v oblastiach so silnými zimami. Musíte sa o ne postarať, aby nezamrzli. Ako? A ktoré druhy?

Mnohé kríky dokážu prežiť zimu samé, ale niektorým druhom musíte pomôcť. Hovoríme o stredomorských stromoch, palmách a citrusoch. Holly, magnólie, abélie, nandiny a dokonca aj olivovníky budú potrebovať vašu pomoc.

Ako im pomôcť?

Najlepšou ochranou je chrániť kríky pred nepriaznivým počasím. Dobre sa osvedčilo umiestniť ich do závetria budov alebo pod stromy s veľkými listami.

Ak očakávate veľmi chladné počasie, môžete kríky chrániť tak, že ich zakryjete netkanou textíliou alebo konármi. Takúto ochranu potrebujú hlavne vysoké jalovce a niektoré ihličnany. Chráni ich to nielen pred mrazom, ale aj pred príliš veľkým množstvom snehu, ktorý by mohol konáre polámať.

Pred príchodom prvých mrazov je dôležité zabezpečiť kríkom dostatok vody. Pravidelné a kvalitné zalievanie je nevyhnutné na prípravu rastlín na zimu. Hneď ako prídu mrazy, zalievanie by sa malo obmedziť, aby sa rastliny pripravili na obdobie sucha.

Z hľadiska hnojenia je dôležité v posledných týždňoch pred mrazmi používať hnojivá s nižším obsahom dusíka. Vysoký obsah dusíka by mohol spôsobiť, že rastliny budú rásť príliš neskoro do zimy a nebudú dobre pripravené na mrazy. Ideálne je používať hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka, ktoré pomáhajú posilniť korene a pripraviť rastliny na zimu.

Zdroj: ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion