Starostlivosť o zeleninovú a ovocnú záhradu v decembri

Mysleli ste si, že v decembri nemáte na záhrade čo robiť? Opak je pravdou – nie je toho veľa, čo by ste mali robiť, ale napriek tomu sa o záhradu musíte starať tak ako doteraz. Aj v decembri môžete kopať záhony, hĺbiť jamy alebo položiť základy pre svoju vysnívanú skalku. Starostlivosť si zaslúži aj ovocná a zeleninová záhrada.

Keďže zima už dávno nie je to, čo bývala, máte dostatok priestoru venovať záhrade dostatok pozornosti nielen na jeseň, ale aj v zime. Viete, ako by ste sa mali starať o zeleninovú a ovocnú záhradu?

Starostlivosť o zeleninovú a ovocnú záhradu v decembri

December je ideálny čas na strihanie štepov. Tie by mali byť dlhé asi 30 cm, zdravé a z vonkajšej koruny stromu. Udržujte ich v chlade a vlhku. Môžete ich nechať ležať vedľa stromu a prikryť ich lístím a snehom. Na jar, keď sa uvoľnia, ich zapichnite do zeme. Takto vám rumenec nezačne klíčiť a vydrží vám až do júla.

Ďalej musíte prejsť sad – zbaviť stromy lístia a odumretého ovocia. Tie stromy len zaťažujú a poskytujú útočisko plesniam a iným škodcom. Nezabudnite omladiť bobuľovité kríky a odstrániť ovocné stromy, ktoré už neplodia.

Starostlivosť o zeleninovú záhradu v decembri

Ak ste počas roka nezaháľali, stále môžete zbierať pažítku a petržlen, ako aj listy paštrnáka a zeleru. Do kvetináčov môžete vysiať kôpor, kerblíky, hrášok, žeruchu alebo šošovicu. Dokončite tiež hnojenie a rytie záhonov. Zozbierajte posledné kusy kapusty, zimného šalátu, špenátu a čínskej kapusty.

Rastliny citlivé na mráz schovajte pod pokrovec alebo lístie. Zároveň môžete použiť záhradný kompost na prípravu pôdy do skleníka. Dokončite umiestnenie ochrany citlivých rastlín, na to použijeme vetvičky, slamu, netkanú textíliu a jutu na ovinutie kmeňov mladých stromčekov.

Zimné mesiace sú ideálne na orezávanie stromov a kríkov, vetvičky z ihličnatých stromov môžeme použiť na výzdobu na vianočné sviatky, ako aj na ochranu rastlín pred mrazom. Konáre z vyrúbaných listnatých stromov môžeme použiť na ochranu novovysadených stromčekov pred ohlodávaním jeleňmi. Prípadne vetvy uložte na malé hromady v blízkosti miest, kadiaľ zvieratá vstupujú na pozemok.

V prípade sneženia dbáme na to, aby mokrý a ťažký sneh nespôsobil v záhrade väčšie škody, preto ho zhŕňame z rastlín a živých plotov, ktoré sú náchylné na prevracanie a lámanie. V prípade silnej snehovej pokrývky odstránime sneh aj zo skleníka, altánku alebo záhradného domčeka. Sneh odstránený z ciest odhŕňame smerom k rastlinám; ťažšia vrstva snehu zabraňuje zamrznutiu pôdy a chráni rastliny. Okrem toho poskytuje rastlinám potrebnú vlhkosť počas rozmrazovania. Pri používaní soli na odstraňovanie ľadu alebo snehu dbajte na to, aby sa nedostala k rastlinám, pretože to pomerne často spôsobuje poškodenie rastlín, ktoré sa prejaví na jar.

U rastlín, ktoré prezimujú v nemrznúcej miestnosti, ako sú muškáty, fuchsie, vavríny, oleandre a iné, pravidelne kontrolujte ich zdravotný stav, odstraňujte suché a zažltnuté listy a ak to vyžadujú, zalievajte ich. V tomto období sa na mladých výhonkoch a listoch, ktoré sú mäkké a nezrelé, často vyskytujú škodcovia, ako sú mšice a molice. V prípade výskytu použite prípravok na ochranu rastlín proti danému škodcovi.

Hranie a údržba náradia

Vyčistíme, natrieme ochrannou emulziou a zavesíme do kôlne lopaty, krompáče, motyky a iné náradie, ktoré v tomto čase pravdepodobne nebudeme potrebovať. Väčšinou však budú potrebovať narovnať, obrúsiť alebo vymeniť násady a podobne, na čo budeme mať teraz dostatok príležitostí. Záhradné píly bude tiež potrebné naostriť a upraviť vychýlenie zubov, čo zvyčajne prenechávame odborníkom. Do dielne by mali putovať aj reťaze z elektrických píl, rotačné nože a iné elektrické náradie, ktoré budeme potrebovať najskôr na jar.

Pravdepodobne zistíme, že niektoré naše náradie už doslúžilo a bude potrebné zakúpiť nové. Cez zimu budeme mať dostatok času na výber kvalitného, ale cenovo dostupného náradia. Uprednostňujeme renomované značky alebo aspoň domácich výrobcov; tovar z východných trhov má veľmi krátku životnosť.

Zdroj: zahrada.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion