Ste prechladnutí? Zaobstarajte si rýmovník

Rýmovník, ako už jeho názov napovedá, dokáže zmierniť prechladnutie. Stačí rozdrviť jej listy medzi prstami, niekoľkokrát si pričuchnúť a okamžite pocítite úľavu. A čo viac! Odpudzuje komáre a má aj ďalšie blahodarné účinky. Ako ju pestovať?

Hlavnou vecou je neprezimovať odnož, inak listy zhnednú a opadajú. Tiež mu doprajte dostatok svetla, ale nebude mať rád priame slnko. Na jar ho presaďte a občas prihnojte. Niekoľkokrát ročne ho zaštipnite, aby ste udržali jeho tvar. To je v podstate všetko.

Rýmovník je naozaj nenáročná izbová rastlina. Má typickú veľmi aromatickú vôňu, niektorí ju prirovnávajú k mäte, iní k medovke.

A aké sú jej účinky?

Zbaví vás prechladnutia. To je asi zrejmé z názvu. Môžete si k nemu privoňať, ako je to načrtnuté na začiatku článku, alebo si môžete z jedného listu uvariť čaj. Čaj pomáha pri bolestiach hlavy, vysokom krvnom tlaku, prechladnutí, ako aj pri tráviacich ťažkostiach.

Ak trpíte astmou, môžete dať na noc na kúrenie nádobu s vodou, v ktorej je vložený list rebríčka.

Ďalšie použitie

Vedeli ste, že sa z neho dá variť? Je to skvelá náhrada šalvie. Hodí sa na dochutenie diviny alebo do marinád na grilovanie mäsa.

Zdroj: living.iprima.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion