Šťovík je božská rastlina

Šťaveľ alebo šťaveľ. Mierne kyslá rastlina, ktorú deti v lese rady žujú. Môžeme ho použiť aj v kuchyni. Skrášli taniere a dokonca môže pomôcť pri tráviacich ťažkostiach, pálení záhy alebo Parkinsonovej chorobe.

Šťaveľ je 15 cm vysoký, rastie v trsoch a má veľmi tenké stonky. Má veľmi štíhly habitus a na konci veľmi malý kvet. Jeho listy sú typické srdcovité trepky. Šťaveľ kvitne v lese, najmä na miestach, kde nesvieti slnko. Vyskytuje sa v zmiešaných lesoch. Často vytvára veľké koberce a môžete ho zbierať tak rýchlo, ako sa vám zachce.

Na čo použiť šťaveľ v kuchyni?

Listy sú výborné do šalátov, ale len v malom množstve, aby šalát nebol príliš kyslý. Pekne sa hodí aj ako príloha k hlavným jedlám, ako sú rizoto, cestoviny a ravioly. Možno vás to prekvapí, ale hodí sa aj ako dekorácia na koláčiky, torty atď. Možno ho tiež vhodiť do pohára s vodou.

Liečivé účinky

Ak si pripravíte čaj, dve šálky denne môžu účinne zmierniť pálenie záhy. Fungujú aj ako podporná liečba pri poruchách trávenia alebo oslabenej pečeni. Dokonca môže pomôcť pri kožných problémoch, žltačke alebo zápale obličiek.

Ak skombinujete šťaveľ s rebríčkom, vznikne skvelá kombinácia na liečbu Parkinsonovej choroby. Poraďte sa však o tom so svojím lekárom.

Čaj si pripravujte z čerstvej rastliny, nie zo sušenej. Dávkovanie je približne jedna polievková lyžica na pol litra horúcej vody.

Zdroj: jimejinak.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion