Tento rok vám rezaný vianočný stromček určite vydrží dlhšie. Ako?

Tento týždeň sa na mnohých miestach začal predaj rezaných vianočných stromčekov a každý, kto chce naozaj pekný ihličnan a má doma trochu miesta, si ho určite čo najskôr kúpi. Ako ho udržať v čo najlepšej kondícii?

Vždy sa oplatí kúpiť vianočný ihličnan skôr ako neskôr, kým je ponuka veľká, aby ste mali z čoho vyberať. Ktorý to bude, je viac-menej na vás, ale musí sa oň každý dobre starať.

Ste zdraví ako repa?

Trojica smrek, borovica a jedľa je stále v móde. Smrek opadáva skoro a je stále dosť „žerúci vodu“, takže stojí najmenej peňazí. Borovica vydrží dlhšie, nie je však taká elegantná z hľadiska rozloženia konárov. Jedľa je ideálna z hľadiska tvaru a tiež nepotrebuje extra vodu. Pre všetky ihličnany je však nevyhnutná optimálna teplota, vlhkosť a zalievanie.

Náš tip: Neviete sa rozhodnúť medzi dvoma alebo tromi stromami podobnej veľkosti? Dobre ich odvážte, ten ťažší obsahuje viac vody, takže bol na trhu alebo v obchode kratší čas (nedávno rezaný).

Ste alergik?

Pre vás je borovica horšou voľbou, a je jedno, o akú odrodu ide. Smrek a jedľa sľubujú menej problémov. Ale aj tie sa oplatí pred vchodovými dverami zbaviť ochranného obalu a poriadne ich pretrepať, aby sa odstránili nečistoty a prach. Doma ihličnany osprchujte, aby ste odstránili peľ, prípadné plesne a zvyšky nečistôt. Ak zo stromčeka vyteká živica, ktorá dokonale zafarbí podlahu a niekto na ňu môže byť aj alergický, poškodené miesto prelepte.

Základné bezpečnostné opatrenia

Ihličnanu sa najlepšie darí na chladnom a svetlom mieste, ktoré nie je priamo vystavené zimnému slnku, ktoré ho vysušuje. A najhoršie v blízkosti vykurovacieho telesa. Ak nie je koniec kmeňa odfrézovaný, odrežte z neho niekoľko centimetrov a umiestnite stromček do vedra s vodou, ktorú vďaka čerstvému odrezanému povrchu ľahšie prijme. Ponorte strom s odrezkami do vody tak, aby siahala nad miesto rezu. Do vody pokojne pridajte trochu cukru a pravidelne kontrolujte úbytok vody. Pozor! Neodstraňujte kôru z ihličnanov.

Umiestnite ho do stojana.

Masívnejšie stojany, ktoré sa dajú dopĺňať vodou, pomôžu predĺžiť trvanlivosť, denne rastie. A keďže drvivá väčšina ľudí tento rok obmedzuje vykurovanie domácností, je pravdepodobné, že ozdobený vianočný stromček vydrží v peknom stave o niečo dlhšie. Aj keď v ideálnom prípade by sa mal ponechať v priestore, kde sa vôbec nevyhrieva, alebo len temperuje.

Zdroj: radio.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion