Tieto rastliny sú dosť drahé, ale chcete ich mať doma

Nie všetky izbové rastliny sú dostupné v bežnom záhradníctve. Niektoré sú dokonca také vzácne, že pestovatelia na ne míňajú tisíce korún a čakajú na ne celé mesiace. Aké sú najdrahšie izbové rastliny?

Pestovanie izbových rastlín je veľkým trendom. Väčšina z nás sa uspokojí s klasickými izbovými rastlinami a za najväčší úspech považuje krásnu monsteru vypestovanú z odrezkov od priateľa. Niektorí pestovatelia sa však začínajú obzerať po vzácnejších druhoch, ktoré sú, samozrejme, spojené s vyššou cenou.

Mnohé účty na sociálnych sieťach sa teraz špecializujú na izbové rastliny. Práve u týchto nadšencov môžete vidieť jedinečné druhy prezývané jednorožce. Pestovatelia môžu na malú rastlinku čakať celé mesiace. Najdrahšie izbové rastliny sa môžu pohybovať v desiatkach tisíc dolárov. V našej ponuke však nájdete izbové rastliny, ktoré sú vzácne, ale cenovo dostupné.

1. Monstera variegata

Klasická monstera rozkošná je súčasťou domácnosti každého milovníka izbových rastlín. Existujú však aj vzácnejšie druhy, napríklad monstera variegata. Jej srdcovité listy sú tiež zdobené svetlými škvrnami. V porovnaní s klasickou monsterou potrebuje oveľa viac rozptýleného svetla, pretože biele časti nie sú schopné fotosyntézy.

2. Philodendron Pink Princess

Keď vás omrzia zelené listy, prídu vhod rastliny s farebnými listami – napríklad filodendron s ružovými škvrnami. Ak túžite po tejto ružovej kráske, dajte si pozor na podvody. Keďže ide o drahú a žiadanú rastlinu, na trhu sa pod jej vlastným menom začala predávať iná rastlina. Najbežnejší je filodendron ružový Kongo, ktorého farba je len modifikovaná a po čase sa vráti do normálnej zelenej farby.

3. Anthurium regale

Anthurium regale patrí do rodu Tulipán. Je však veľmi odlišný od tých, na ktoré sme u nás zvyknutí. Na rozdiel od obľúbeného druhu Anthurium scherzerianum sa nepestuje pre svoje nápadné kvety, ale pre krásne a obrovské srdcovité listy, ktoré dorastajú do mohutných rozmerov a majú výraznú tmavozelenú farbu s jasne svetlozeleným žilkovaním.

4. Filodendron ohnivý

Ďalší filodendron z výberu sa opäť môže pochváliť zaujímavým sfarbením listov – tentoraz sú škvrny v odtieňoch oranžovej, od žltej až po tehlovo červenú. A farby sa menia počas celého roka!

5. Monstera obliqua

Monstera obliqua sa často zamieňa s Adansoniou. Je však oveľa vzácnejšia a tiež drahšia. Ak sa teda rozhodnete investovať do obliquy, dajte si pozor, aby ste za vysokú cenu kupovali správnu rastlinu. Jej listy sú veľmi tenké a až 90 % jej povrchu je pokrytých dierami.

Zdroj: ireceptar.cz, westwing.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion