Tri najodolnejšie druhy orchideí. Môže ich pestovať každý

Láka vás pestovať doma krásne orchidey, ale neviete, ako na to? Našťastie existuje niekoľko druhov týchto rastlín, ktoré sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Poďme sa na ne pozrieť.

Orchidey sú v českých domácnostiach veľmi obľúbené rastliny. A niet divu. Vyzerajú elegantne, majú zaujímavé kvety a krásne farby. Nespornou výhodou je, že mnohé druhy nie sú vôbec náročné na pestovanie.

Motyka je pre každého

Pre amatérskeho pestovateľa orchideí je najlepším začiatkom orchidea Phalaenopsis alebo motýľ. Tento pôvodný ázijský druh dobre prospieva v domácich aj izbových podmienkach. Nájdete ho v niekoľkých farebných variantoch – od žltej cez oranžovú až po fialovú.

Je to teplomilná orchidea, čo znamená, že sa cíti dobre pri teplotách vysoko nad 20 stupňov Celzia. Vyžaduje tiež vlhší vzduch a rozptýlené osvetlenie. Priame slnečné svetlo by mohlo falenopsis, podobne ako väčšinu ostatných orchideí, nenávratne poškodiť. Ideálnym miestom je okno orientované na východ.

Dobre priepustným a vzdušným substrátom nič nepokazíte. Môžete si vybrať z radu špecializovaných substrátov určených špeciálne pre orchidey. Možno to niekoho prekvapí, ale mnohé orchidey, vrátane molice, by sa mali pestovať v priehľadných kvetináčoch. Čo sa týka zalievania, mochnu môžete zalievať raz za desať až štrnásť dní, najlepšie studenou, mäkkou vodou alebo dažďovou vodou.

Nádherné kvety molice panenskej rozžiaria každú miestnosť

Ďalším obľúbeným kúskom pre začiatočníkov je orchidea Cymbidium, známa aj ako orchidea člnkovec. V mnohom sa podobá na spomínanú mochnu: obe majú rady miernu zálievku dažďovou vodou, korene oboch druhov vítajú svetlo (preto sa odporúča priehľadný kvetináč) a v neposlednom rade obe nemajú rady priame slnko.

Na druhej strane, pri lodičke je dôležité dávať pozor na zimný pokles teploty na 10 až 15 stupňov Celzia. Bez tohto kroku vám člnkovec v budúcom roku nepokvitne.

Máte radi teplomilné alebo chladnomilné oncidie?

Posledným obľúbeným, ale nie až takým náročným druhom orchideí, ktorý treba spomenúť, je oncidium. To má niekoľko druhov, ktoré možno rozdeliť do dvoch kategórií: teplomilné a chladnomilné. Pri kúpe je preto vhodné zistiť, o aký druh ide.

Hlavný rozdiel je v tom, že teplomilné druhy sa dokážu vyrovnať s bežnou izbovou teplotou, ktorá by nemala klesnúť pod 18 stupňov Celzia. Naopak, chladnomilným druhom sa bude najlepšie dariť pri teplotách okolo 13 až 14 stupňov Celzia.

Podobne ako moľa a lodnička, ani oncidia nepotrebuje častú zálievku, stačí raz týždenne, ideálne so stojatou vodou. Dôležité je však hnojenie. Počas vegetačného obdobia hnojte každé dva až tri týždne, v zime raz za šesť týždňov.

Zdroje: Abecedazahrady.dama.cz, Ceskestavby.cz, ireceptar.cz, Bydlimekvalitne.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion