Umiera vaša orchidea? Dajte jej tento liek a zotaví sa

Orchidey sú veľmi obľúbené na domáce pestovanie a darovanie blízkym. Krása kvetov však v určitom okamihu vybledne a nie každému pestovateľovi sa podarí dosiahnuť, aby kvet opäť nasadil púčiky. Malá pomoc je nevyhnutná. Jedným z liekov je jód.

Hniloba koreňov, jadier a listov znamená skorý koniec orchidey. Vybavte sa 5 % jódom. Dve kvapky v 1 litri vody pomôžu postaviť na nohy aj starnúcu orchideu a časom vám prinesie veľké kvety. Zdravá rastlina potrebuje jód vo forme hnojiva len približne raz za 3 týždne. Ak máte doma odumierajúcu kvetinu, pridajte jód do pravidelnej zálievky a zalievajte ju raz za 10 dní.

Prečo práve jód? Nedostatok jódu v pôde spôsobuje, že rastlina je slabá, nevytvára toľko kvetov a na prvý pohľad vyzerá zvädnutá a slabá. Vtedy je najviac náchylná na škodcov, ako sú huby, vírusy a baktérie. Jód pred nimi chráni. Okrem toho sa toto prírodné antiseptikum podieľa na syntéze a metabolizme vody a dusíka a je potrebné pre dýchanie rastlín. Optimálna hladina jódu v orchideách zabezpečuje ich zdravie a tvorbu pukov a kvetov.

Kedy je čas na jód

Jód sa musí začať podávať včas. Ak orchidea hnije – ale stred krčka a stonka vyzerajú stále zdravo – je šanca na jej záchranu. Jód má zmysel aj vtedy, ak je hniloba listov len v počiatočnom štádiu alebo dokonca pokročilejšia. Ak už listy zhnili, je možné, že rastlinu napadla huba, proti ktorej sa dá bojovať fungicídmi – a teda aj jódom.

Keď je však jadro kvetu mŕtve, náš liek mu pravdepodobne nepomôže.

Nič by sa nemalo preháňať, dokonca ani používanie jódu na dodanie potrebných živín orchidei. Zároveň treba dbať na jeho správne riedenie. Hnojivo sa potom môže pridať priamo do zálievky alebo rozprašovať na listy. Tieto metódy by sa mali z času na čas striedať. Ak budete robiť všetko podľa odporúčaní, môžete sa tešiť na rýchly rast orchideí a krásne farebné kvety.

Zdroje: ireceptar.cz, svetkreativity.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion