Užite si úrodu aj na začiatku jari. Čo pestovať v skleníku v zime?

Záhony sme zazimovali, ale v záhrade je skleník a bola by škoda ho nevyužiť. Pri vhodných podmienkach sa v ňom dá pestovať zelenina, kvety alebo bylinky aj v zime. Úrodu môžete zbierať na jar.

S výsevom semien by ste nemali čakať. Keď sa skoro zotmie a udrú silné mrazy, môže byť neskoro. Ak všetko stihnete včas, tešte sa na skorú úrodu. Majte však na pamäti, že nedostatok svetla počas zimných mesiacov znamená, že rastliny budú rásť pomalšie. Môžete si ich preto na jar predpestovať v skleníku. Budete tak o krok vpred pred ostatnými, ktorí skleník nemajú.

Pestovanie koreňovej, listovej a stonkovej zeleniny

Niektorým druhom zeleniny nevadí chlad, takže sú ideálnymi kandidátmi na pestovanie. Zvyčajne ide o koreňovú zeleninu, pri ktorej platí pravidlo: skoro sadiť, skoro zbierať.

Špenát, šalát a cibuľu by sme mali zasadiť najneskôr do konca novembra. Na jar si na nich a hrášku môžete pochutnať. V záhradkárskom obchode hľadajte odolné odrody, ktorým nevadí vyhrievaný skleník.

Môžete ich zasadiť do pôdy v skleníku. Na druhej strane vysádzajte skoré odrody zemiakov priamo do kvetináčov. Ak vám budú prekážať pri práci a vonku nebude cez deň mrznúť, môžete ich umiestniť von. Na noc ich vráťte späť.

Vlastné čerstvé bylinky aj v zime

Čerstvé bylinky si môžete vypestovať aj v zime. Obzvlášť obľúbená je bazalka, ktorá je ľahká a teplomilná. Na jeseň vysaďte jej semená do skleníka alebo pareniska a po vyklíčení ich preneste do interiéru v kvetináčoch alebo debničkách.

Zostalo vám v skleníku ešte nejaké miesto? Predpestujte si majoránku v malých kvetináčoch. Potom ich na jar premiestnite do záhrady.

Ak chcete využívať skleník na pestovanie v zime, zistite, či vaše obľúbené rastliny a zelenina znesú chlad. Ak nie, nemali by ste ich v skleníku pestovať mimo sezóny.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, homeincube.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion