Vianočné izbové rastliny, ktoré by vám doma nemali chýbať

Neoddeliteľnou súčasťou vianočnej výzdoby sú aj vianočné rastliny. Ktoré sú najznámejšie, akú starostlivosť si vyžadujú a kam ich umiestniť, aby boli čo najdlhšie spokojné? Všetko vám o nich povieme v tomto článku.

Vianočné izbové rastliny k Vianociam jednoducho patria. Často sa však stáva, že niektoré druhy sotva prežijú Štedrý večer. Preto buďte pri ich kúpe opatrní. Nekupujte rastliny, ktoré sú na poličke hneď pri vstupe do obchodu. Vyhnite sa aj rastlinám, ktoré vykazujú známky plesní alebo iných chorôb. Rastlinu dôkladne preskúmajte, ohmatajte pôdu a ak zistíte niektorý z uvedených príznakov, nechajte rastlinu v obchode. A ktoré vianočné izbové rastliny si môžete zaobstarať?

Poinsettia

Najznámejšou vianočnou izbovou rastlinou je rastlina, ktorá má nadchádzajúce sviatky vo svojom názve. Áno, je to poinsettia. Môžete si vybrať od tradičnej červenej cez ružovú a krémovú až po pestrofarebné formy s melírovanými listami.

Ak chcete rastlinu, ktorá nezvädne, vyberte si tie, ktoré majú uprostred farebných listov malé žlté kvety. Ak rastlina zhodí peľ alebo kvety opadajú, nevydrží dlho. Keď si rastlinu prinesiete domov, prikryte ju niečím, aby sa vyrovnala s teplotnými rozdielmi medzi vonkajším prostredím a interiérom vášho domu. Potom ju pred odstránením ochrannej fólie mierne zalejte.

Umiestnite poinséciu na svetlé miesto bez priameho slnečného svetla. Ideálna teplota v miestnosti by mala byť približne 22 °C. Nebude sa jej však dariť v blízkosti radiátorov alebo pri okne, ktoré často vetráte. Rastlinu zalievajte odstátou vodou s izbovou teplotou. Pôda by mala byť vlhká, nie premočená. Vodu vždy vylievajte z taniera.

Vianočný kaktus

Vianočné kaktusy sú také krásne, že môžu konkurovať ozdobám na vašom vianočnom stromčeku. Ich veľkou výhodou je, že sú veľmi odolné a pri správnej starostlivosti vám budú robiť radosť dlhé roky. Vianočným kaktusom sa darí na svetlých miestach, napríklad na oknách. Keď opadajú púčiky, vysoké teploty im pravdepodobne nerobia dobre. Podľa toho rastlinu premiestnite na lepšie miesto. Vianočný kaktus zalievajte tak, aby nestál vo vode.

Zemiaková rastlina

Ďalšou typickou vianočnou rastlinou je zemiak. Bola vyšľachtená do mnohých veľkostí, krásnych farieb a tvarov kvetov. Jej vzhľad však často nevydrží tak dobre, ako by ste chceli. Postupne sledujete, ako listy zemiakov opadávajú a rastlina začína hniť. Vo väčšine prípadov je na vine príliš vysoká teplota a nadmerné zalievanie (často priamo na listy a hľuzy).

Počas obdobia kvitnutia, t. j. od neskorej jesene do skorej jari, nesmú zemiaky vyschnúť. Dávajte však pozor, aby ste hľuzy nepremáčali a vodu vylievali do taniera. Rastlina má tiež rada rozptýlené svetlo, chladnejšiu miestnosť, tesnejší kvetináč a tekuté hnojivo raz za dva týždne.

Zdroj: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion