Zimné postreky a najčastejšie chyby mnohých záhradkárov

Mnohí záhradkári sa snažia zo všetkých síl odvrátiť škody spôsobené snehovými závejmi. Pod vidinou bohatej úrody sa snažia zachrániť, čo sa dá. A jednou z osvedčených metód je zimný postrek proti škodcom. Plánovali ste urobiť to isté? Potom nám verte, že to nie je vždy ideálne riešenie.

Niektorí záhradkári majú stále vo zvyku v zime striekať nielen jablone, ale aj iné ovocné stromy proti škodcom. V súčasnosti však väčšina postrekov nie je určená na zimnú aplikáciu – preto sa ošetrenie odkladá na jarné mesiace, keď je vonku teplejšie. Ideálny čas na postrek je vtedy, keď sú vonkajšie teploty vyššie ako 15 °C. V tomto čase sú už stromy rozpučené. Aplikácia postreku je vhodná len do doby, než stromy odkvitnú.

Nie je to na škodu, ale ani na škodu.

Hoci zimný postrek rastlinám neuškodí ani neprospieva. Bude to len zbytočná investícia – čím je teplejšie, tým sú prípravky účinnejšie.

Na čo postrek slúži?

Jarným postrekom sa môžete vysporiadať s prezimujúcimi škodcami, ako sú mšice, mravce, múčnatky, molice, štítničky a škorpióny. Ak sa postrek vykoná pri teplotách okolo 17 °C, pôsobí aj na obaľovača jablčného. Čo jarný postrek nekontroluje, sú škodcovia, ktorí spôsobujú červivosť jabĺk. Proti týmto škodcom sa stromy ošetrujú oveľa neskôr.

Aj olejový postrek obsahuje chemické látky

Ak vám niekto poradil, aby ste proti prezimujúcim škodcom používali postrek na báze oleja, ktorý je čisto ekologický, opäť ste boli oklamaní. Všetky prípravky sú chemické – dokonca aj tie, ktoré sú na báze oleja. Obsahujú aj chemickú zložku účinnej látky, ktorá zvyšuje ich účinnosť. Pri používaní týchto prípravkov sa však nemusíte obávať žiadnych zdravotných rizík (ak ich aplikujete správne). Prípravky na jarnú ochranu môžu dokonca obsahovať listové hnojivo.

Ideálny čas na aplikáciu postrekov je marec, pred jarným obdobím. Pokiaľ sa teploty nepribližujú k nule. Prípravok aplikujte, keď neprší a prípravok stihne do večera zaschnúť.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

admin/ author of the article
Loading...
GMZion